Koncerny IT w Davos: muszą powstać międzynarodowe reguły dla rozwoju AI

  • Sundar Pichai z Google’a uważa, że niezbędne są światowe ramy prawne dotyczące prac nad sztuczną inteligencją.
  • Podobne zdanie mają przedstawiciele firm IBM i Armonk, ale zwracają uwagę na konieczność współpracy przedsiębiorców z władzami państwowymi, żeby przygotować normy, które będą właściwie wyważone.
  • Głosy pochodzą z kończącego się w Szwajcarii World Economic Forum.
pichai i schwab

Prezes Światowego Forum Ekonomicznego, Klaus Schwab rozmawiał w Davos z szefem Google’a i Alphabetu, Sundarem Pichaiem. CEO amerykańskiego koncernu podkreślił, że według niego sztuczna inteligencja jest istotniejsza dla ludzkości niż był ogień lub elektryczność. Jednak, jak zaznaczył, AI może być nieodpowiednio wykorzystywana – na przykład rozpoznawanie twarzy z jednej strony przydaje się w poszukiwaniu zaginionych, ale z drugiej nadaje się do masowej inwigilacji. Mimo wszystko Pichai uważa, że największe ryzyko to zaprzestanie pracy nad sztuczną inteligencją.

sundar pichai
(Sundar Pichai – fot. Maurizio Pesce / Flickr)

Sztuczna inteligencja jest jak klimat

Biznesmen docenił ubiegłoroczne prace Unii Europejskiej nad wytycznymi związanymi z tzw. sztuczną inteligencją godną zaufania. Komplementował także opublikowany w tym roku projekt memorandum prezydenta USA w podobnej kwestii. Google przyjęło własną politykę dotyczącą rozwoju AI. Jednocześnie szef Alphabetu dodał, że działania pojedynczych państw i organizacji nie są wystarczające, a świat potrzebuje „globalnego frameworku”, czyli zasad, do których muszą stosować się wszyscy rozwijający sztuczną inteligencję.

IBM i Armonk: biznes powinien pomóc rządom

W czasie World Economic Forum podobny apel wystosowało IBM. Firma przekonuje, że należy przygotować reguły eliminujące obawy o dane, którymi operuje AI, oraz o efekty obliczeń. Koncern chce klarowności standarów i pewności, że sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminowała kobiet, mniejszości, niepełnosprawnych i starszych. Dlatego informacje przetwarzane przez algorytmy nie powinny być zniekształcane np. danymi historycznymi. Z kolei firma Armonk zaznacza, że udział przedsiębiorców w kształtowaniu strategii i zasad dla rozwoju AI jest niezbędny, bo ma szansę powstrzymać skłonności polityków do wprowadzania zbyt rygorystycznych przepisów.

Nie tylko AI

Wspomniana na początku dyskusja Sundara Pichaia i Klausa Schwaba dotyczyła jeszcze komputerów przyszłości. Prezes Google’a przypomniał o osiągnięciu przez jego firmę supremacji kwantowej (co podważały inne przedsiębiorstwa, m.in. IBM), czyli sytuacji, w której dany układ wykonał obliczenia niedostępne dla obecnie używanych procesorów. Pichai ocenia, że to ważne, bo właśnie kwantowe systemy posłużą do lepszego symulowania natury, która nie jest zerojedynkowa. CEO koncernu z USA jest zdania, że połączenie AI i mechaniki kwantowej będzie sposobem na rozwiązanie globalnych problemów, np. dotyczących ocieplenia klimatu.