Przejdź do treści

Komputery kwantowe złamią każdy szyfr


Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium zwracają uwagę na fakt, że komputery kwantowe, poza przyspieszeniem rozwoju wielu innowacji, przyniosą również możliwość błyskawicznego łamania haseł oraz kluczy kryptograficznych. Ogromna wydajność i moc obliczeniowa komputerów kwantowych stanowią poważne zagrożenie dla obecnie stosowanych systemów szyfrowania i aktualnych form zabezpieczeń systemów informatycznych.

Perspektywa komercyjnego wykorzystania technologii kwantowych do opracowania superwydajnych komputerów wiąże się z pilną potrzebą dostarczenia nowych metod szyfrowania, które mogłyby zapobiec przechwytywaniu wrażliwych danych. Trwają prace nad przygotowaniem algorytmów na tyle złożonych, aby ich rozwiązanie było utrudnione nawet dla komputerów kwantowych. Zdaniem naukowców komputery kwantowe nie przyniosą jednak całkowitej rezygnacji z algorytmów matematycznych. Specjalna ochrona, z wykorzystaniem rozwiązań kryptografii kwantowej może być jednak konieczna w odniesieniu do systemów krytycznych, na przykład wykorzystywanych w sektorze bankowym.

Rozwój technologii kwantowych ma pewne ograniczenia

Ze względu na zjawisko absorpcji i rozpraszania światła, wyzwaniem dla technologii kwantowych są ograniczenia w transmisji danych na duże odległości. Kwantowej dystrybucji klucza można używać na odległościach do kilku setek kilometrów, wykorzystując posiadaną, tradycyjną infrastrukturę światłowodową. Poza stosowaniem obecnej infrastruktury konieczne jest zatem wykorzystanie satelitów w celu umożliwienia komunikacji kwantowej na większe odległości. Według naukowców stworzenie wydajnej sieci komunikacji kwantowej może wymagać zapewnienia setek, a nawet tysięcy satelitów.

Więcej na temat wyzwań dla naukowców w związku z rozwojem nowoczesnych technologii kwantowych w artykule tutaj.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na