Przejdź do treści

Kompetencje pracowników 4.0, działania B+R i predictive maintenance – na targach pracy w Krośnie


  • Poza umiejętnościami cyfrowymi w przemyśle 4.0 bardzo ważne są kompetencje poznawcze i społeczne.
  • Model nowoczesnej konserwacji zapobiegawczej nie wymaga nowoczesnych maszyn.
  • Śledzimy dyskusję zorganizowaną w ramach targów pracy Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Umiejętność reagowania na zmiany jest podstawową przewagą konkurencyjną przedsiębiorstw – przekonywał członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, Paweł Nowak. Jak zaznaczał, w centrum czwartej rewolucji przemysłowej są ludzie wykorzystujący maszyny do optymalizacji działań. W koncepcji przemysłu 4.0 nie chodzi o to, by produkować szybciej, więcej i taniej, ale żeby uwzględniać najwyższą jakość i liczbę towarów zbliżoną do popytu. Pracownicy 4.0 potrzebują kompetencji poznawczych, społecznych i cyfrowych, umiejętności przyznawania się do błędów, diagnozowania ich i w konsekwencji podejmowania decyzji. Potrzeba też współpracy z innymi, słuchania, wyciągania wniosków oraz oddzielania problemów do rozwiązania od ludzi – przekonywał Paweł Nowak.

Prace R&D nad winylowymi panelami

Dyrektor ds. technicznych w Tarkett Polska, Marek Adamik, omówił podczas targów pracy działania badawczo-rozwojowe swojej firmy, dotyczące wprowadzenia na rynek dwóch rodzajów winylowych paneli podłogowych – elastycznych i sztywnych. Chodziło o opracowanie produktów wytrzymałych na wysokie temperatury i duże natężenie ruchu, a jednocześnie niskoemisyjnych. Firma wykonała projekt dzięki wykorzystaniu farb wodnych, zamiast rozpuszczalnikowych – zmiana barwników wymagała przeprowadzenia dodatkowych badań nad ich przyczepnością. Materiały do produkcji płytek częściowo (w około 30%) pochodzą z recyklingu, natomiast gotowy produkt można w całości przetworzyć ponownie. Marek Adamik opowiedział również o technologii Embossed in Register, która polega na dokładnym odwzorowaniu struktury drewna na powierzchni płytki.

Konserwacja zapobiegawcza

Jak zauważył ekspert PPP, Mariusz Hetmańczyk, predictive maintenance umożliwia zmniejszenie kosztów, bo w przeciwieństwie do utrzymania ruchu opartego o harmonogram, nie wymusza zmiany działających elementów. Ponadto PdM zmniejsza liczbę planowanych przeglądów, ułatwia bieżącą ocenę stanu maszyn i minimalizuje ryzyko awarii oraz straty spowodowane przestojami. Specjalista zaznaczył, że stosowanie konserwacji zapobiegawczej nie wymaga koniecznie używania nowoczesnego sprzętu. Z pomocą przychodzi tu retrofitting, czyli modernizacja maszyn:

Jeśli urządzenie stanowi wartość dla przedsiębiorcy i da się jeszcze na nim produkować, bez problemu można taką maszynę dostosować do wykorzystania w przemyśle 4.0. Podobna modernizacja jest powszechna np. w Niemczech i Austrii – wyjaśniał Mariusz Hetmańczyk.

Targi pracy w Krośnie

Spotkanie było częścią targów pracy zorganizowanych przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie. Wydarzeniu towarzyszyły szkolenia na temat programu graficznego Canva, obejmujące przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, a także analizę mocnych i słabych stron w odniesieniu do danego zawodu. Poza tym uczniowie i studenci przez platformę Zoom mogli rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami – wirtualne stoiska przygotowało 12 firm.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na