Przejdź do treści

Jakie rozwiązania wdrażają polscy przedsiębiorcy?


  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjrzało się treściom umów z przedsiębiorcami zawartych w ramach konkursów finansowanych z Funduszy Europejskich dzięki Programowi Inteligentny Rozwój.
  • Z analizy ponad 2600 dokumentów wynika, że ponad połowa projektów dotyczy cyfryzacji związanej z innowacyjnymi produktami (sprzętem lub oprogramowaniem) lub procesami.
  • W przypadku nowych programów największą grupę stanowiły propozycje wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji, blockchainu i big data.

Spośród dokumentów poddanych analizie, 58% umów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z przedsiębiorcami dotyczyło cyfryzacji, czyli wytworzenia oprogramowania, bądź opracowania rozwiązań sprzętowych zawierających się w definicji przemysłu 4.0, czy też usprawniania procesów dzięki nowym programom lub urządzeniom. Największą grupę stanowiły projekty z pierwszego obszaru. Autorzy publikacji wyjaśniają to m.in. wysoko wykwalifikowanymi programistami pracującymi w Polsce, wiedzą przedsiębiorców o rynku i pewnością popytu na nową aplikację jeszcze przed napisaniem wniosku, jak również brakiem restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. Jednocześnie z badania wynika, że najbardziej kosztowne są przedsięwzięcia związane z udoskonalaniem procesów.

Najważniejsze technologie

85% projektów rozwoju oprogramowania wykorzystywało technologie przetwarzania informacji, tj. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, sieci neuronowe, a także big data i blockchain. Jak czytamy w publikacji, rozproszone rejestry są coraz rzadziej traktowane przez firmy jako nośnik kryptowalut — przedsiębiorcy częściej skupiają się na możliwościach łańcucha blokowego związanych z zarządzaniem pieniędzmi i dokumentami. Zastosowanie internetu rzeczy i wirtualnej rzeczywistości pojawiło się w 6% inicjatyw. Z kolei 9% to propozycje oprogramowania służącego automatyzacji zadań, np. sortowaniu produktów. Jeśli chodzi o innowacje procesowe, 85% przedsięwzięć koncentrowało się na optymalizacji działań. AI, ML, czy blockchain pojawiły się w 12% pomysłów, za to VR i IoT — w 3%. Jeszcze inny układ prezentuje kategoria rozwiązań sprzętowych, w której blisko połowa projektów była związana z przetwarzaniem informacji. Koncepcje połączonych urządzeń i wirtualnej rzeczywistości były wykorzystane w 17% zgłoszeń, zaś na optymalizacji działań skupiło się 37% wnioskodawców.

O badaniu

W raporcie pt. “Cyfrowa przyszłość dzieje się u nas” przypisano beneficjentów do 8 branż, co pokazało, że tworzenie software’u dominuje w dziedzinach elektroniki i IT, energetyki, nauk społecznych i ekonomii, medycyny i biotechnologii. Ulepszanie procesów jest kluczowe w naukach chemicznych, inżynierii materiałowej oraz w rolnictwie i ochronie środowiska. Zaś sprzęt odgrywa największą rolę w transporcie i inżynierii mechanicznej. Wnioski pochodzą z analizy 2604 umów zawartych pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a przedsiębiorcami w konkursach prowadzonych od 2016 do połowy 2021 roku. Chodzi o takie inicjatywy finansowane przez Unię Europejską, jak: „Szybka Ścieżka”, sektorowe programy B+R, a także strategiczne programy badawcze dla gospodarki.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na