Jaką pomoc dostaną od państwa firmy?

  • Wsparcie w finansowaniu pensji pracowników, odroczenie wpłat do ZUS-u i pożyczki.
  • Rząd ogłasza pakiet osłonowy m.in. dla przedsiębiorstw – budżet inicjatywy ma wynieść 212 mld zł.
  • Piszemy o szczegółach i o obszarach, których będzie dotyczyła pomoc związana z pandemią.
firma

Żeby ratować przedsiębiorców, których działalność jest zagrożona z powodu epidemii koronawirusa, rząd zapowiada gospodarczy pakiet osłonowy. Jego szacunkowa wartość to 212 miliardów złotych, pakiet obejmie 5 dziedzin:

  • bezpieczeństwo pracowników
  • finansowanie firm
  • ochrona zdrowia
  • wzmocnienie systemu finansowego
  • program inwestycji publicznych.

Premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że proponowane rozwiązania wkrótce zostaną rozpisane w projektach ustaw. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w wypłatach wynagrodzeń: 40 procent kosztów pokryje państwo, a drugie tyle pracodawca (do wysokości średniego wynagrodzenia). Prowadzący działalność gospodarczą i osoby pracujące na podstawie umów zleceń otrzymają kwoty w wysokości do 80 procent minimalnego wynagrodzenia. Firmy dostaną możliwość odroczenia płatności ZUS-owskich lub rozłożenia ich na raty. Do najmniejszych firm (maks. 9 pracowników) mają trafić nisko oprocentowane pożyczki do 5 tysięcy złotych. Rząd obiecuje przedsiębiorcom także zwrot z podatku CIT przez korektę zeznania z 2019 roku o wysokość strat w 2020.

(fot. Adobe Stock)

Specustawa

Wcześniej weszła już w życie specustawa o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, która m.in. upoważnia Głównego Inspektora Sanitarnego do wydawania decyzji i wytycznych dla pracodawców. Zgodnie z nowym prawem przedsiębiorca może polecić pracownikom pracę zdalną. Natomiast w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola ubezpieczeni, którzy opiekują się dziećmi, otrzymają zasiłek opiekuńczy. Jeśli placówki oświatowe byłyby zamknięte dłużej, zgodnie z założeniami pakietu osłonowego okres wypłat zasiłku opiekuńczego również wydłuży się.

Zamknięte urzędy i profilaktyka w pracy

Krajowa Administracja Skarbowa zdecydowała, że czasowo ograniczy dostęp do urzędów skarbowych, podobnie robi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego co najmniej do 27 marca warto korzystać z serwisów on-line (ePUAP i e-Deklaracje), a także z infolinii. Podobne decyzje podejmują inne urzędy, wobec czego przed ewentualną wizytą lepiej sprawdzić aktualne informacje na stronie danej jednostki.

Przedsiębiorcy powinni mieć w biurach i zakładach płyny do dezynfekcji oraz mydła. Ministerstwo Rozwoju zaleca informowanie pracowników o właściwym myciu rąk i przestrzeganiu tzw. higieny kaszlu i oddychania. Dotykane powierzchnie, czyli np. biurka, lady, łączniki i klamki, powinny być regularnie odkażane, tak samo jak pomieszczenia wspólne i toalety.

(Przedsiębiorcy mają wywieszać instrukcje skutecznego mycia rąk – graf. GIS)

Podróże służbowe należy ograniczyć do niezbędnego minimum, a po powrocie pracownicy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej. Osoby z kaszlem, dusznościami, gorączką i wracające z regionów mocniej dotkniętych wirusem lub mające kontakt z zakażonymi – powinny natychmiast powiadomić sanepid i zgłosić się do oddziału zakaźnego. Szczegółowe zalecenia dla przedsiębiorców z konkretnych branż można znaleźć na tej stronie.

5G ABB AI Amazon AR ASTOR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Fotowoltaika Gartner GOZ HP Human augmentation IBM ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka Microsoft ML Motoryzacja MŚP PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Raporty Roboty Siemens Startupy VR