Przejdź do treści

Inwestycje spółki miedziowej w OZE


  • KGHM Polska Miedź kończy budowę elektrowni słonecznej o mocy 8 MW i rozpocznie prace nad trzema nowymi farmami.
  • Zgodnie z zapowiedziami spółki, odnawialne źródła energii w pełni zasilą chilijską kopalnię Sierra Gorda.
  • Połowę prądu z OZE firma chce pozyskiwać najpóźniej w 2030 roku – założenie już teraz realizuje legnicki zakład KGHM ZANAM.

KGHM w tym roku zakończy inwestycję związaną z budową farmy fotowoltaicznej o mocy 8 MW oraz rozpocznie prace nad kolejnymi – o mocy 6 MW i dwoma mniejszymi. Spółka planuje zawieranie długoterminowych umów dostaw energii elektrycznej, a także zakup przedsiębiorstw zajmujących się projektami wykorzystującymi OZE. W ubiegłym roku, dzięki własnym źródłom energii, KGHM pokryło 22,42% swojego zapotrzebowania na energię – to o 1,5% więcej niż w 2019. W planach ma 50% do 2030 roku. Jednocześnie, w zestawieniu rok do roku firma zmniejszyła emisje dwutlenku węgla o 900 tysięcy ton. Przedsiębiorstwo zadeklarowało, że w ciągu 2 lat w odnawialne źródła energii dostarczą 100% prądu potrzebnego w chilijskiej kopalni Sierra Gorda.

Dobry klimat dla KGHM

Połowę energii z OZE już teraz pozyskuje legnicki zakład ZANAM, gdzie wybudowano elektrownię fotowoltaiczną o maksymalnej mocy 3 MW. Farma jest w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana. W spółce trwają prace nad polityką klimatyczną, obejmującą kwestie redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej i zwiększania udziału źródeł odnawialnych w zużyciu energii. Oddziaływanie na klimat po raz drugi firma zaraportowała w ankiecie międzynarodowej organizacji CDP, zajmującej się analizą danych na temat ryzyka środowiskowego. KGHM koncentruje się również na utrzymaniu certyfikatu FTSE4Good Index Series związanego z najwyższymi standardami i praktykami odnośnie ochrony środowiska. Działania w tym zakresie realizują założenia m.in. Europejskiego Zielonego Ładu, czyli unijnej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Produkcja ogniw perowskitowych na Dolnym Śląsku

We Wrocławiu polska spółka Saule Technologies uruchomiła produkcję ogniw perowskitowych. Są to cienkie, lekkie, elastyczne i transparentne panele fotowoltaiczne, które można nanosić m.in. na tkaniny czy dachówki, co umożliwia łączenia ich z fasadami budynków i pokryciami dachów. Przedsiębiorstwo pracuje nad wydłużeniem trwałości ogniw z 10 do 25 lat. W technologię opracowaną przez firmę zainwestowała m.in. spółka Columbus Energy i japoński milioner Hideo Sawada – to właśnie w Japonii powstanie pierwszy zagraniczny zakład produkcji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na