Inteligentna produkcja przyniesie światowej gospodarce biliony dolarów

  • Jak policzyło Capgemini, w ciągu 2 lat liczba inteligentnych zakładów przemysłowych wzrosła o 58%.
  • Do 2022 roku transformacja cyfrowa światowej gospodarki ma wygenerować od 1,5 do 2,2 bln dolarów.
  • Najbliższe lata na rynku fabryk i platform produkcyjnych mają stać pod znakiem intensywnego technologicznego rozwoju.
roboty przemysłowe pracujące przy linii produkcyjnej

Wartość rynku inteligentnych fabryk jest szacowana na 154 miliardy dolarów. Przez najbliższych 5 lat będzie rosła średnio o 10 proc. w każdym roku. Jeszcze większa dynamika dotyczy inteligentnych platform produkcyjnych – z 4,4 mld dolarów teraz, do 10,8 mld w 2024. W związku z tymi danymi, Capgemini przeprowadziło badanie wśród przedsiębiorstw produkcyjnych, którego celem było sprawdzenie, na jakim etapie wprowadzania nowych rozwiązań są aktualnie firmy.

W porównaniu z wynikami ankiety sprzed dwóch lat, o 58% wzrosła liczba inteligentnych zakładów przemysłowych. Dziś w ponad ⅔ fabryk wykorzystywane są innowacje w zakresie łączności, automatyzacji procesów, a także analizy danych. Z sondażu dowiadujemy się, że takie rozwiązania ma w planach na przyszły rok 6% wytwórni. Za to 26% dotąd nie zdecydowało się na żaden krok w tym kierunku. Najszybciej na świecie unowocześniają się zakłady w Chinach, drugie miejsce zajmują Niemcy i Japonia.

wykres pokazujący, ile smart fabryk powstało w ciągu ostatnich 2 lat i ile będzie za 5 - z podziałem na kraje
(Wiceliderami są ex aequo dwa kraje – graf. Capgemini)

Jeśli chodzi o branże, które najszybciej adaptują nowoczesne metody, prym wiedzie tzw. produkcja dyskretna, czyli zajmująca się policzalnymi wyrobami (np. samochody, artykuły gospodarstwa domowego). Wyprzedziła ona produkcję procesową wykorzystującą ciągłe procesy technologiczne.

wykres pokazujący, ile smart fabryk powstało w ciągu ostatnich 2 lat i ile będzie za 5 - z podziałem na branże
(W procesie transformacji gorzej radzi sobie m.in. przemysł energetyczny – graf. Capgemini)

Wyższa wydajność w inteligentnych fabrykach przekłada się na zyski. Eksperci z Capgemini w 2017 roku prognozowali, że zmiany cyfrowe przyniosą wzrost o 1,5 biliona dolarów całej gospodarce światowej. W ciągu 5 lat w najgorszym scenariuszu ten wynik zostanie powtórzony, w najlepszym – wzrośnie jeszcze o 0,7 bln dolarów. A podobne rachuby tym bardziej sprawiają, że przedsiębiorcy chętnie inwestują w rozwój produkcji. Przez ostatnie 3 lata innowacje pochłaniały 1,91% dochodów. Nadchodzący okres przyniesie sporą zmianę, bo nakłady zwiększą się do 3,24% wpływów.

Procent wydatków na innowacje przez ostatnie 3 lata i szacowany % na następne 3 lata
(Plany firm, które wzięły udział w ankiecie, zakładają 170% wzrostu inwestycji w inteligentne procesy produkcyjne – graf. Capgemini)

Twórcy raportu wśród zagrożeń wymieniają integrację nowych rozwiązań z istniejącymi systemami. Ponad połowa (51%) badanych przedsiębiorców uznała, że jest to dla nich największe wyzwanie. Bezpieczeństwo systemów informatycznych to druga rzecz na liście problemów. 22% respondentów wskazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało kontakt z cyberatakami, niewiele mniej (20%) doświadczyło wycieku danych. Trzecią barierą dla firm jest brak umiejętności hybrydowych, które są połączeniem kompetencji miękkich i technicznych. Tymczasem są one niezbędne do wprowadzenia inteligentnych rozwiązań w fabrykach.