IDC: wzrost znaczenia edge computingu i spadek zaufania do technologii

  • Na całym świecie jest dziś 55 miliardów tzw. urządzeń brzegowych, dzięki którym rosną zyski przedsiębiorstw.
  • Spada zaufanie do technologii, w związku z czym organizacje powinny być bardziej empatyczne wobec klientów.
  • W ciągu 5 lat niemal wszystkie zadania wykonywane na komputerach zostaną zautomatyzowane.
  • Relacjonujemy warszawską konferencję IDC Predictions 2020.
idc predictions

Brzeg sieci jest wszystkim, co stoi poza serwerownią – w taki sposób zdefiniował Edge Computing Michał Zajączkowski z Hewlett Packard Enterprise. Prezes zarządu firmy wspomniał, że w swoich fabrykach (np. w czeskim zakładzie) HPE używa urządzeń brzegowych do zbierania danych dla rozwiązań Predictive Maintenance i podnoszenia jakości produkcji. Firma współpracuje m.in. z Seagate’m, który gromadzi 50 milionów zdjęć dziennie:

Wszystkie fotografie trzeba przeanalizować. Robimy to, żeby w odpowiednim momencie wychwycić problem na linii produkcyjnej. Zapobiegamy powielaniu go i zdążamy zdjąć wadliwe produkty. Większość danych pochodzi z miejsc styczności technologii informatycznych z produkcyjnymi – podkreślił Zajączkowski.

W sieci działa obecnie 55 miliardów urządzeń brzegowych. Przedstawiciel HPE zauważa, że wpływa to na wszystkie aspekty życia – obecność edge computingu upraszcza wiele działań, pozwala firmom więcej zarobić lub zmniejszyć koszty spowodowane np. przestojami, które bez IoT są częstsze.

michał zajączkowski hpe
(Michał Zajączkowski w czasie swojej prezentacji mówił również o gospodarce o obiegu zamkniętym – fot. PPP)

A co z chmurą?

Do 2025 roku zautomatyzowanych zostanie 90 proc. działań wykonywanych na komputerach i związanych z zarządzaniem danymi, a w usługach chmurowych znajdzie się 600 razy więcej informacji niż jest dzisiaj. Ale równocześnie rozpowszechnienie AI i IoT niesie ze sobą bardziej wyrafinowane i częstsze cyberataki. Dyrektor Oracle, Tomasz Bochenek, uważa, że w Europie Środkowo-Wschodniej mamy szansę reagować na zagrożenia sprawniej, ucząc się na błędach krajów, które technologię chmurową wprowadzały wcześniej.

Cyfrowa transformacja sprzedaży

Tomasz Maciejak z CCC zaznaczał z kolei, że najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu centrali firmy oraz poszczególnych sklepów przyniosło uruchomienie systemu do zarządzania produktem i współpracy z dostawcami. Polskie przedsiębiorstwo we wszystkich swoich sklepach korzysta z narzędzia do planowania grafiku, które kontroluje, czy jego układ jest zgodny z przepisami prawa pracy. Przedsiębiorstwo zautomatyzowało zaopatrzenie, a także monitoruje wskaźniki finansowe. Maciejak opowiadał również o urządzeniach dla klientów, pozwalających im skanować stopy i dobierać wygodne obuwie oraz o aplikacji mobilnej z rozszerzoną rzeczywistością do wirtualnej przymiarki.

Prognozy IDC

Dyrektor IDC Polska, Ewa Lis-Jeżak, zwróciła w trakcie konferencji uwagę, że cały czas spada zaufanie do technologii. W przewidywaniach IDC po raz pierwszy pojawiła się kwestia empatii potrzebnej zarówno wobec klientów, jak i zespołów w organizacjach. Prognozy firmy analitycznej dotyczą też wydatków na transformację cyfrową – w 2020 roku europejskie przedsiębiorstwa wydadzą na ten cel ponad 271 miliardów dolarów (1054 miliardy złotych). Do 2023 pieniądze na zmiany procesów będą połową wszystkich inwestycji w IT (w 2018 roku stanowiły jedną trzecią). Utrzymać lub nawet zwiększyć nakłady na ten sektor planuje 95 proc. przedsiębiorstw w Europie, a w Polsce takie zamiary ma 91 proc. firm. 2020 rok przyniesie więcej zakupów systemów z AI, na Starym Kontynencie wydamy na nie 10 mld dolarów (niemal 39 mld złotych).

philip carter z IDC
(Philip Carter: przyszłość wiążę się ze wszechobecną AI – fot. PPP)

W 2025 roku 60 proc. europejskich organizacji użyje cloud computingu do unowocześniania swoich głównych systemów informatycznych, co przełoży się na wyższą wydajność w co czwartej organizacji. Philip Carter, główny analityk IDC, zaznaczył, że jedna trzecia firm poniesie porażkę przy próbach rozwoju biznesu i innowacji, bo nie wypracuje własnej metody, tylko skopiuje cudze pomysły.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR