Przejdź do treści

Firmy mogą korzystać z tarczy antykryzysowej – prawo weszło w życie


  • Przepisy, które mają pomóc przedsiębiorcom w czasie pandemii zaczęły obowiązywać.
  • W nowych regulacjach są zarówno zapisy ogólne dotyczące wszystkich firm, jak i odnoszące się do poszczególnych branż, m.in. transportowej i handlowej.
  • W tym tygodniu do sejmu powinny trafić kolejne propozycje udogodnień dla przedsiębiorstw i instytucji.

Nowe regulacje, po przejściu ścieżki parlamentarnej i podpisaniu ich przez prezydenta, stały się obowiązującym prawem. Teraz firmy, które mają kłopoty, mogą wnioskować m.in. o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Zmiany ułatwiają pracodawcom uelastycznienie czasu pracy przez skrócenie dobowego czasu odpoczynku pracownika, ale z koniecznością wyrównania w ciągu 8 tygodni. Natomiast realizujący przetargi publiczne, jeśli ich projekty opóźni pandemia, będą zwolnieni z kar umownych. Pakiet zakłada także przedłużenie działania bankowych kredytów obrotowych oraz możliwość finansowania aktywności firm za pomocą obligacji.

Zmiany dla mikrofirm

Nowe przepisy pozwalają zwolnić mikrofirmy ze składek ZUS na okres trzech miesięcy – za marzec, kwiecień i maj. Z tej możliwości mogą skorzystać też samozatrudnieni, których przychód w miesiącu sprzed złożenia wniosku nie był wyższy niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Prowadzący jednoosobową działalność mają także szansę skorzystać ze świadczenia postojowego, tak samo zleceniobiorcy.

Przepisy dla poszczególnych branż

Tarcza antykryzysowa obejmuje zwroty wpłat klientów za wydarzenia, które z powodu pandemii zostały odwołane. Organizatorzy mają na spłatę 6 miesięcy od momentu zerwania umowy. Klienci mogą skorzystać z voucherów na inne spotkania, które zostaną przeprowadzone w ciągu roku od anulowanego wydarzenia. Sklepy dostały prawo przyjmowania i rozładunku towarów w niedziele niehandlowe. Natomiast Agencja Rozwoju Przemysłu ma wesprzeć firmy transportowe przez refinansowanie umów leasingowych.

Tarcza będzie poszerzana

W skład pakietu wchodzą: zmiana specustawy o walce z COVID-19 i ustawa zmieniająca system instytucji rozwoju (chodzi o grupę, którą tworzy Polski Fundusz Rozwoju). Później częścią tarczy staną się jeszcze przepisy o pomocy publicznej związane z ratowaniem lub restrukturyzacją przedsiębiorstw, ale te czekają na uchwalenie. PFR przygotował „Przewodnik antykryzysowy dla przedsiębiorców” tłumaczący zapisy rządowej tarczy. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada, że trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami obejmującymi spółki giełdowe i samorządy.

Firmy zwalniają pracowników

Według raportu Pracodawców RP, w wyniku pandemii spadły przychody 93% polskich firm. 69% respondentów przyznało, że już przed 31 marca zwalniało pracowników, a 66,5% planuje zwolnienia w rozpoczynającym się drugim kwartale. Dane Konfederacji Lewiatan są podobne – 69% dużych firm przewiduje redukcję etatów, a 40% wskazuje, że będzie to konieczne niezależnie od państwowego wsparcia. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej, w konsekwencji pandemii i kryzysu pracę w naszym kraju może stracić w tym roku od około 400 tysięcy do 1,3 miliona osób. Widełki KIG uwzględniają odpowiednio spadek PKB od 1 do 5%.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na