Przejdź do treści

Filtrowentylacja na stanowisku spawalniczym


Klimawent pomógł spółce NIBE-BIAWAR zabezpieczyć obszar spawania w nowym zakładzie produkcyjnym. Chodziło o ochronę przed uciążliwym i szkodliwym zapyleniem. W tym celu w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zamontowano instalację filtrowentylacyjną.

NIBE-BIAWAR wytwarza systemy grzewcze dla różnego rodzaju budynków: domów jedno- i wielorodzinnych oraz zakładów usługowych i przemysłowych. W nowym obiekcie uruchomionym w Podstrefie Białystok SSSE spółka potrzebowała urządzenia do oczyszczania powietrza na stanowisku spawalniczym. Zamówiła je w gdyńskiej firmie Klimawent specjalizującej się w dostarczaniu sprzętu, który pozwala usuwać pyły suche pojawiające się podczas spawania, szlifowania lub cięcia metali. Procesy pylące są charakterystyczne dla przemysłu chemicznego, farmaceutycznego czy dla produkcji tworzyw sztucznych.

Na czym polega filtrowentylacja?

Klimawent dostarczył BIAWAR-owi urządzenie wyposażone w silnik marki ABB. Firma zaprojektowała system, wykonała go i zamontowała na miejscu.

Dla naszego klienta to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury technicznej, ponieważ spawanie w ich procesie produkcyjnym to jedna z najważniejszych technologii – tłumaczy Łukasz Waligórski, który jest projektantem w Klimawencie, cytowany w nocie prasowej. – (…) nasze urządzenia są wyposażone w filtry nabojowe gromadzące cząsteczki pyłu na powierzchni zewnętrznej filtra, skąd są okresowo strzepywane impulsami sprężonego powietrza – uzupełnia ekspert.

– Od kilku lat dostarczamy do Klimawentu nasze silniki, które są wykorzystywane w jednostkach filtrowentylacyjnych dodaje Grzegorz Kopyść, inżynier sprzedaży z ABB. – Ich specjalny typoszereg spełnia oczekiwania naszego partnera, ponieważ są to urządzenia wysokosprawne, niezawodne, a przede wszystkim efektywne energetycznie. Dzięki temu spełniają wysokie wymagania związane z ekologią i kosztami eksploatacji – pomagają zmniejszać rachunki i emisję CO2.

CO2 pod dnem morza

Szwajcarskie ABB jest producentem rozwiązań przemysłowych w zakresie energetyki, robotyki i automatyki. W sierpniu opisywaliśmy w serwisie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości udział koncernu w projekcie dotyczącym składowania dwutlenku węgla w podmorskim magazynie u wybrzeży Norwegii. ABB odpowiada w tym przedsięwzięciu za zarządzanie przesyłem CO2. W procesie pomaga Ability System 800xA pozwalający przetwarzać dane, określać wskaźniki KPI i optymalizować działania. Northern Lights jest inicjatywą firm Equinor, Shell i TotalEnergies, która stanowi element projektu dekarbonizacyjnego Longship realizowanego przez rząd Norwegii.

fot. główne: arch. Klimawent S.A. i Nibe-Biawar Sp. z o.o. / new.abb.com


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na