Fot. Wojewoda Śląski
W 2024 roku na terenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Jastrzębiu-Zdroju próbną produkcję rozpocznie nowy zakład wytwarzający ogniwa akumulatorowe dla magazynów energii. Początkowa wydajność fabryki wyniesie 1200 MWh rocznie, z czasem może wzrosnąć do 15 GWh. Ogniwa, które powstaną na podstawie technologii czeskiego przedsiębiorstwa HE3DA, będą miały różną pojemność – 0,5 kWh oraz 50 kWh. Ich zadanie to stabilizacja systemu odnawialnych źródeł energii — mniejsze akumulatory trafią do domów, a także małych oraz średnich firm, zaś większe znajdą zastosowanie np. w farmach fotowoltaicznych. Informacje na temat nowego zakładu zostały zaprezentowane na konferencji pt. „Śląskie magazyny energii” zorganizowanej Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A., Zespół Parlamentarny ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce, oraz Fundację „ŚME”.
I Konferencja Śląskie Magazyny Energii
Czeskie rozwiązania
Podczas wydarzenia w prezes firmy HE3DA, Vladimír Jirka, podkreślał, że zaletą współpracy jest położenie czeskiej fabryki przedsiębiorstwa, która mieści się 40 km od Jastrzębia-Zdroju. Jirka upatruje w inicjatywach możliwości uniezależnienia się od ogniw produkowanych w Azji. Technologię przybliżał z kolei ekspert firmy:
– Nie zmieniliśmy całego procesu chemicznego, który zachodzi w bateriach litowo-jonowych, ale zmodyfikowaliśmy skład i sposób produkcji. Dzięki temu uzyskaliśmy bardziej wydajną produkcję i możliwość pełnego recyklingu ogniw – zaznaczał Jan Procházka. – Dodatkowo, dzięki wyeliminowaniu ze środka baterii elementów plastikowych, które mogłyby się roztopić i zacząć się palić, zyskujemy bezpieczeństwo.
Specjalista porównał rozwiązanie HE3DA z tradycyjnymi metodami wytwarzania ogniw i pokazał, które z procesów nie zachodzą w czeskim przedsiębiorstwie.