Ekologiczne chłodzenie budynków

  • Polsko-hiszpańskie konsorcjum opracowuje system klimatyzacji zasilany OZE.
  • Część czynników chłodniczych będzie pochodziła z recyklingu.
  • Prace nad prototypem potrwają 5 lat.

Przyjazny środowisku system chłodzenia budynków opracowują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii. W ciągu 5 lat, uczestnicy projektu COOLSPACES 4 LIFE planują zaprojektować, stworzyć i przetestować prototyp. Zgodnie z planami, rozwiązanie będzie złożone z czterech elementów:

  • urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW,
  • paneli fotowoltaicznych,
  • magazynu energii,
  • inteligentnego systemu sterowania.
(fot. Politechnika Wrocławska)

Zasilanie i chłodzenie

Instalację zasili 75 paneli słonecznych, zamontowanych na dachu kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum uczelni. Prototyp zmniejszy lub zwiększy temperaturę na całym piętrze, a część ciepła zostanie przeznaczona na ogrzanie wody użytkowej. Mieszanina naturalnych i syntetycznych czynników chłodniczych w urządzeniu klimatyzacyjnym będzie przyjazna środowisku – zaznacza dr Bartosz Gil, który razem z dr hab. Sabiną Rosiek-Pawłowską kieruje pracami. Część substancji uda się pozyskać ze zutylizowanych urządzeń. Inteligentne sterowanie pomoże przełączać się pomiędzy różnymi źródłami energii, uwzględniając np. koszty.

panele słoneczne
(fot. Getty Images)

Program LIFE

Konsorcjanci sprawdzą działanie prototypu zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, co ułatwi ocenę efektywności w różnych warunkach klimatycznych. Badacze planują komercjalizację rozwiązania. Inicjatywa jest realizowana w ramach programu LIFE. To mechanizm finansowy Unii Europejskiej, poświęcony przedsięwzięciom z zakresu ochrony środowiska, wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. LIFE działa od 1992 roku, w 2021 Polska znalazła się na 4 miejscu pod względem liczby złożonych wniosków – wyprzedził nas Hiszpania, Włochy i Francja.