Dzięki RFID przesyłki mają szybciej docierać do celu

  • Poczta Polska zamierza zastąpić kody kreskowe technologią RFID.
  • Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli na automatyzację procesów, a w konsekwencji szybsze doręczanie paczek.
  • Po wstępnych pomiarach i badaniach laboratoryjnych firma jest teraz na etapie testów w sortowniach i przygotowań do prób z udziałem placówek pocztowych.
sortownia poczty polskiej

Poczta Polska prowadzi projekt pod nazwą „Automatyczna identyfikacja przesyłek”, w którym chodzi o wykorzystanie technologii radiowego rozpoznawania (ang. radio-frequency identification) podczas sortowania przesyłek. Obecnie firma używa kodów kreskowych skanowanych z bliska, zmiana technologii umożliwi bezdotykowe identyfikowanie listów i paczek z odległości kilku metrów. W konsekwencji spółka za sprawą automatyzacji procesu będzie w stanie dokładniej śledzić przesyłki i szybciej dostarczać je do celu. Wartość przedsięwzięcia to 9 mln zł – 2/3 kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania przyznanego Poczcie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, 1/3 jest wkładem własnym operatora.

sortownia poczty polskiej
(fot. Poczta Polska)

Kolejne fazy projektu

Wprowadzenie do użycia RFID w Poczcie Polskiej podzielono na kilka etapów. Spółka ma już za sobą pomiary procesów, badania laboratoryjne, a także sprawdzenie wybranych czytników. W pierwszych testach na szerszą skalę wzięły udział sortownie w Pruszczu Gdańskim, Szczecinie i Zabrzu, obecnie trwają przygotowania do wdrożenia, które skupiają się na uwzględnieniu zmiennych warunków i dużego zagęszczenia przesyłek. Na kolejnym etapie, po sortowniach, do projektu dołączą placówki pocztowe. Wprowadzenie czytników i urządzeń na szeroką skalę zależy od wyników wszystkich testów, te mają zostać zakończone w III kwartale przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że skutki pandemii mogą opóźnić ten termin.

(Tag RFID – fot. Getty Images)

Projekt PLANET

Poczta Polska należy do europejsko-chińskiego konsorcjum, które zajmuje się ulepszaniem logistyki towarów sprzedawanych przez internet i wysyłanych z Państwa Środka. W ramach projektu PLANET dojdzie do tzw. testów living lab, czyli prowadzonych w warunkach rzeczywistych. Konsorcjum sprawdzi zastosowanie internetu rzeczy, technologii identyfikacyjnych RFID i DASH7 (protokół komunikacji radiowej do przesyłania danych na odległość kilku kilometrów) czy blockchainu. Na prace badawcze w tym zakresie polska firma dostała z unijnego programu Horyzont 2020 około 500 tysięcy złotych.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór