Przejdź do treści

Pospolite ruszenie drukarzy 3D, czyli gogle, przyłbice i maski dla szpitali


  • #DrukarzeDlaSzpitali to społeczna akcja, w którą zaangażowało się kilkaset osób. Wolontariusze wytwarzają w technologii 3D sprzęt ochronny dla pracowników służby zdrowia. Równocześnie firmy z branży druku trójwymiarowego wymyślają, jak szybciej i taniej dostarczać szpitalom najważniejszy sprzęt.

Inicjatywa #DrukarzeDlaSzpitali dotyczy produkcji przyłbic oraz okularów dla pracowników medycznych. Jeden z zaangażowanych w przedsięwzięcie, Bartłomiej Jarkiewicz, zapewnia, że prace idą pełną parą. Akcja wymaga również przygotowania folii i gumek dla sprzętu ochronnego oraz zorganizowania logistyki, która jest obecnie największym wyzwaniem. Drukarze 3D proszą o wsparcie firmy kurierskie.

Akcję zainicjowali Agata i Błażej Bekier – wyjaśnia Jarkiewicz. Obecnie w 4 osoby pracujemy nad tym, żeby wszystko przebiegało sprawnie. Mamy ponad 300 wolontariuszy w całym kraju, współpracujemy z producentami maszyn, filamentu i firmami usługowymi. Mamy jednak nadzieję na pomoc ze strony firm kurierskich. Zabezpieczyliśmy w tej chwili materiał na kilka, kilkanaście tysięcy przyłbic, więc nasza społeczna fabryka może działać bez problemu.

Podobne inicjatywy pojawiają się też w innych branżach. Pracownicy przedsiębiorstwa Autokontener wykorzystują maszyny CNC (ang. Computerized Numerical Control) do produkcji przyłbic ochronnych z bezbarwnych płyt poliestrowych.

Prototyp z Krakowa

W Platformie Przemysłu Przyszłości pisaliśmy niedawno o firmie Urbicum z Krakowa, której zespół opracował i udostępnił projekt respiratora, który można samodzielnie wydrukować i złożyć. Wydruk pojedyńczego urządzenia kosztuje 200 złotych. Przedsiębiorstwo pracuje nad następnymi modelami i już opublikowało projekt drugiego prototypu.

Pomysł rozwija się bardzo szybko, skontaktowaliśmy się z inżynierami pracującymi nad podobnymi rozwiązaniami w Polsce i w kilku krajach Europejskich. Mamy opinię od lekarzy i techników medycznych, kolejne prototypy będą powstawały w najbliższych dniach – podkreśla Urbicum.

Z przedsiębiorstwem kontaktują się chętni do wsparcia przedsięwzięcia oraz zainteresowani wykorzystaniem respiratorów 3D. Do Urbicum zgłosił się indyjski szpital z rejonu Kerala (południe kraju).

Kolejne produkty w fazie testów

Firmy i wolontariusze opracowują w technologii 3D przyłbice, gogle i nakładki umożliwiające otwieranie drzwi bez naciskania klamek. W przygotowaniu są otwartoźródłowe projekty masek do ręcznych resuscytatorów, których używa się do niedługiej, awaryjnej wentylacji oddechowej pacjentów. A Hewlett Packard chce stworzyć schematy masek FFP3 chroniących drogi oddechowe.

,


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na