12 lipca w Warszawie odbyło się Forum Transformacji Cyfrowej, organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii. Cyfryzacja, rozumiana jako Przemysł 4.0, gromadzenie i transport danych, kadry dla przemysłu jutra czy nowe modele biznesowe, uznana została za jedną z pięciu osi priorytetowych polskiej gospodarki.
Kierunki rozwoju dla cyfryzacji przedsiębiorstw
Zdaniem Debatujących, mimo widocznych postępów transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, wciąż stanowi ona niewykorzystany potencjał modernizacyjny. Kierunki rozwoju należy skoncentrować przede wszystkim na zwiększaniu dostępu do technologii ICT oraz budowaniu świadomości cyfrowej – w szczególności zwiększaniu kompetencji kadry menadżerskiej i specjalistycznej. Podczas Forum padły zatem cztery kluczowe pytania:
- Jak efektywnie wykorzystać możliwości nowych technologii?
- Jak przekształcać dzisiejsze systemy produkcji w systemy inteligentne?
- Jakie należy wprowadzić instrumenty wsparcia transformacji cyfrowej?
- Jak doskonalić i certyfikować kadry menedżerskie i specjalistyczne w zakresie cyfryzacji?
Podczas konferencji podpisano również porozumienie, na kanwie którego powstanie Konsorcjum, świadczące szeroką współpracę m.in. na rzecz przyśpieszenia transformacji cyfrowej przemysłu , w tym automatyzacji i robotyzacji oraz wdrażania sztucznej inteligencji do sterowania procesami produkcyjnymi.
DIHy wciąż pomagają firmom w transformacji cyfrowej
W tym miejscu warto przypomnieć, że już w 2019 roku z ramienia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powołano pięć Hubów Innowacji Cyfrowych, które pomagają polskim firmom w przechodzeniu na poziom Przemysłu 4.0 i wyznaczają standardy procesu.
W gronie tzw. DIH-ów znalazł się m.in. Poznański Park Naukowo-Technologiczny, budując z firmą Apollogic, Wydziałem Matematyki i Informatyki UAM oraz Technoparkiem Gliwice tzw. DIH4Future.
DIH4Future zaprasza przedsiębiorców na konsultacje
Działając w DIH4Future profesjonalnie doradzamy i wzmacniamy kulturę innowacji. W procesie przygotowania do wdrożenia technologii cyfrowej diagnozujemy, identyfikujemy luki, budujemy strategie wdrożeniowe.
Aktualizacja modelu biznesowego firmy daje nam zielone światło do uruchomienia działań demonstracyjnych – to wszystko odbywa się w ramach projektu, bezpłatnie dla przedsiębiorcy. Dopiero implementacja, czyli właściwe wdrożenie technologii wymaga ustalenia indywidualnych warunków współpracy uzgodnionych z dostawcą usługi. Przedsiębiorca ma do dyspozycji Zespół, który kompleksowo przeprowadzi go przez proces transformacji cyfrowej.
W czym się specjalizujemy?
- Budowa biznesu opartego o technologię
- Kreowanie i walidacja rynkowa pomysłów
- Finansowanie projektów badawczo-rozwojowych
- Doradztwo w procesie pozyskania inwestora.
- Ochrona własności intelektualnej
- Poszukiwanie partnerów biznesowych
- DataCenter
- Networking
- Sztuczna Inteligencja
- Internet Rzeczy
- Software House
- Mixed Reality
- Usługi chmurowe
- Doradztwo w zakresie Transformacji Cyfrowej
Aby skutecznie świadczyć usługi wspierające cyfryzację skupiamy się na współpracy z dwoma rodzajami przedsiębiorców. Pierwszym z nich są dojrzałe firmy, które chcą i muszą wzmocnić kompetencje cyfrowe, aby osiągnąć przewagę na rynku. Pomagamy im tworzyć relacje biznesowe z drugim rodzajem klienta: młodymi startupami technologicznymi. Młode firmy, które powstały w oparciu o zaawansowane technologie mogą być dostawcami rozwiązań dla dojrzałych przedsiębiorstw.
Nic nas jednak nie ogranicza i każdy przedsiębiorca może zgłosić się na konsultacje, podczas których oszacujemy możliwości i ścieżki do przejścia transformacji cyfrowej.
Zapraszamy do kontaktu: https://ppnt.poznan.pl/dih/