Cyberbezpieczeństwo w kopalni – Instytut Techniki Górniczej dostanie wsparcie Microsoftu

  • Współpraca polskiej instytucji państwowej i koncernu z USA ma docelowo poprawić bezpieczeństwo górników.
  • Chodzi przede wszystkim o ochronę rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0, internetu rzeczy, inteligentnej kopalni i gospodarki obiegu zamkniętego.
  • Celem kooperacji jest określenie możliwości wykorzystywania usług Microsoftu w obszarach, w których ITG prowadzi prace badawczo-rozwojowe.

Instytut Techniki Górniczej KOMAG to jednostka nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, przygotowująca nowoczesne rozwiązania dla firm górniczych. Są nimi np. zastosowania wirtualnej rzeczywistości, systemy sterowania działające na podstawie algorytmów predykcyjnych, a także narzędzia do projektowania ergonomicznych urządzeń. Kooperacja z Microsoftem powinna pomóc ośrodkowi ze Śląska w rozwoju systemów monitoringowych, analitycznych oraz z zakresu cyberbezpieczeństwa przemysłowego. Przedsiębiorstwo IT wesprze także KOMAG w projekcie Laboratorium Badania Systemów Teleinformatycznych, jak również zapewni dostęp do szkoleń, oprogramowania i sprzętu.

Technologia zmieni łańcuch wartości kopalni

Dyrektor Instytutu KOMAG, Dariusz Prostański, zaznacza, że kierowana przez niego organizacja jest pionierem we wprowadzaniu elektromobilności przemysłowej w kopalniach węgla i rud miedzi:

– Projektujemy systemy bezpieczeństwa, pracujemy nad metodami jedno i bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej czy też pozycjonowania maszyn górniczych w oparciu o sztuczną inteligencję.

Jak uzupełnia przedstawiciel koncernu z Redmond, firmy przemysłowe stoją dziś przed koniecznością unowocześniania i zabezpieczania swoich systemów, a przedsiębiorstwa górnicze rozumieją, że muszą za pomocą innowacji optymalizować łańcuch wartości, także w obrębie infrastruktury krytycznej:

– KOMAG świetnie wpisuje się w te potrzeby, prowadząc badania naukowe i prace rozwojowe z obszaru mechanizacji, automatyzacji i robotyzacji procesów oraz dbając o bezpieczeństwo wykorzystywanych w górnictwie technologii. Realizowana przez Microsoft inwestycja w pierwszy region chmury obliczeniowej w Polsce otworzy dodatkowe możliwości przed sektorem – puentuje Tomasz Niebylski, dyrektor ds. sektora energetycznego, telekomunikacji i produkcji w polskim oddziale Microsoftu.

Dane i decyzje

Do organizacji zaawansowanych we wprowadzaniu przemysłu 4.0 w górnictwie należy KGHM. Dwa lata temu opisywaliśmy w portalu Platformy Przemysłu Przyszłości program KGHM 4.0 zainicjowany przez miedziowego giganta. Łukasz Szwancyber, główny inżynier ds. optymalizacji infrastruktury technicznej w Departamencie Infrastruktury Hutniczej przedsiębiorstwa z Lubina, tłumaczył wtedy, że najważniejszym wyzwaniem jest przetworzenie wielkich zbiorów danych w zrozumiałe wiadomości umożliwiające podejmowanie decyzji i zarządzanie. Program KGHM 4.0 opiera się na monitoringu, lokalizacji, robotyce i analityce, rozszerzając zastosowania od produkcji w stronę handlu i przetwarzania danych również w innych obszarach działalności koncernu.

fot. Kris Duda / Flickr (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)