Przejdź do treści

Blockchain najcenniejszą kompetencją pracowników – według LinkedIna


  • Łańcuch bloków, obok cloud computingu i analitycznego myślenia, to obecnie najważniejsze umiejętności techniczne pracowników.
  • Kolejne miejsca zajmują: AI, UX i analityka biznesowa.
  • Wśród cenionych przez pracodawców kompetencji miękkich są jeszcze m.in. kreatywność, a także zdolność przekonywania innych do swoich racji.

Portal LinkedIn przygotował zestawienie umiejętności pracowników, które najbardziej przydadzą się na rynku pracy w nadchodzącym roku. Kompetencje zostały podzielone na twarde i miękkie – w pierwszej grupie najważniejszą okazała się znajomość technologii blockchain. Z łańcucha bloków korzystają przedsiębiorstwa z różnych branż, o czym pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości w artykule „Blockchain w biznesie może stać się tak powszechny, jak maile”. Kolejną kompetencją, na którą, zdaniem LinkedIna, warto postawić w tym roku, jest wiedza techniczna o chmurze obliczeniowej. Na znaczeniu nie straci analityczne myślenie, ale pracodawcy szczególnie docenią osoby zajmujące się algorytmami sztucznej inteligencji.

Najważniejsze są umiejętności miękkie

Osobne zestawienie przygotowane dla kompetencji miękkich otwiera kreatywność. Poza tym, pracodawcy chcą zatrudniać osoby potrafiące przekonać innych do swojego zdania, cenna jest także umiejętność współpracy oraz zdolność przystosowania się do nowych warunków. Ważną cechą staje się rozpoznawanie emocji i radzenie sobie z własnymi oraz cudzymi uczuciami. O znaczeniu tego rodzaju kompetencji w praktyce pisaliśmy w case study dotyczącym automatyzacji montażu złączy hamulcowych w zakładzie MB Pneumatyka.

Pożądane zdolności techniczne

Kompetencje miękkie zmieniają się w rankingu powoli, inaczej jest w przypadku umiejętności twardych. Wystarczy porównać najnowszy raport LinkedIna z ubiegłoroczną publikacją – wtedy w rankingu 25 kluczowych zdolności twardych w ogóle nie wymieniono blockchainu, który teraz zajmuje 1 miejsce.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na