Blisko tysiąc cyberataków na polskie firmy tygodniowo

Według Check Point Research, jest ich w tej chwili dokładnie 938 w ciągu zaledwie 7 dni. To wzrost od początku roku o ponad ⅓. Równocześnie nasz kraj znalazł się w szóstce najczęściej atakowanych państw europejskich.

Jak opisuje Rzeczpospolita, więcej tego rodzaju kłopotów mają tylko Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś. Eksperci wśród głównych przyczyn wzrostu aktywności hakerów wymieniają wojnę na Ukrainie. Logicznie, większa liczba incydentów powoduje, że przedsiębiorstwa więcej wydają na swoje cyfrowe bezpieczeństwo. Wartość światowego rynku w tym obszarze ma za kilka lat osiągnąć kwotę 300 mld $. W Polsce już w tym roku mają to być 2 mld zł. Z danych Iron Mountain wynika, że 57% firm planuje w 2023 roku zwiększenie wydatków na IT, jedynie 3% chce je ograniczyć.

Zarządzanie uprawnieniami

Grzegorz Nocoń z firmy Sophos przypomina na łamach Rzeczpospolitej, że oczywiście bardzo ważna jest cyberedukacja pracowników dotycząca zagrożeń, ale strategiczna pozostaje rola administratorów odpowiedzialnych za sferę IT: To od nich zależy np. polityka dostępu do firmowych danych. Bez względu na branżę i wielkość firmy, podstawą jest kontrola dostępu i nadawanie uprawnień tylko niezbędnym użytkownikom, ochrona krytycznych i eksponowanych systemów. (…) Warto też zadbać o bezpieczeństwo prywatnych sieci Wi-Fi, zmianę domyślnej nazwy, ustawienie silnego hasła, aktualizację routera i szyfrowane połączenie między firmową siecią a użytkownikami – wylicza Nocoń.

Straty liczone w bilionach

Wyliczenia Cybersecurity Ventures pokazują, że od 2015 do 2021 roku szkody, za którymi stoją cyberwłamywacze, wzrosły dwukrotnie – z 3 do 6 bilionów $. Za 3 lata ta kwota ma wynosić już ponad 10 bilionów. W ostatnim okresie podstawowym narzędziem cyberprzestępców stał się ransomware, a głównymi celami ataków hakerskich w Polsce były media, firmy handlowe i kurierskie.