Przejdź do treści

Blisko 200 haseł w słowniku E-learningu Przemysłu Przyszłości


  • Do naszego serwisu edukacyjnego dodaliśmy leksykon tłumaczący pojęcia z zakresu przemysłu 4.0.
  • Definicje opracowali eksperci specjalizujący się w poszczególnych zagadnieniach.
  • Obecnie lista obejmuje 185 haseł i będzie rozbudowywana.
  • Słownik Przemysłu Przyszłości funkcjonuje równocześnie jako encyklopedia w serwisie e-learningowym, uzupełnienie części działów tematycznych w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl, a także jako cotygodniowy cykl, który publikujemy na Facebooku.

Uruchomiony w marcu E-learning Przemysłu Przyszłości poszerzyliśmy o słownik opisujący terminy z zakresu nowoczesnej wytwórczości. Hasła dotyczą zarówno technologii, np. rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, zrobotyzowanej automatyzacji procesów czy przemysłowego internetu rzeczy – jak i kompetencji potrzebnych pracownikom i menadżerom, gospodarki obiegu zamkniętego oraz nowych modeli biznesowych. Eksperci poświęcili poszczególnym zagadnieniom hasła zasadnicze oraz uszczegóławiające – np. sztucznej inteligencji towarzyszą pojęcia wąskiej i słabej oraz silnej i ogólnej AI.

Rozwinięcie zagadnień i nowe hasła

Użytkownicy przy poszczególnych definicjach znajdą odnośniki prowadzące do kursów opublikowanych w EPP i publikacji rozszerzających wiedzę z danego zakresu. Obecnie słownik zawiera 185 haseł, które z czasem będą aktualizowane i uzupełniane, w przyszłości do leksykonu trafią nowe terminy i kategorie. Do tworzenia encyklopedycznej bazy jej autorzy zapraszają także osoby korzystające z serwisu – sugestie w sprawie nowych haseł lub aktualizacji istniejących można przesłać na adres elearning@fppp.gov.pl. Ideą słownika jest, aby był stale rozwijanym, „żywym” kompendium, co jest niezbędne w przypadku problematyki z zakresu przemysłu 4.0.

Przykład – cyberzagrożenia

Definicja cyberbezpieczeństwa opracowana w słowniku tłumaczy, że polega ono na odporności systemów informacyjnych na działania zakłócające integralność i dostępność danych. Użytkownicy znajdą równocześnie wyjaśnienia obejmujące poszczególne typy ataków, takich jak phishing, Man-In-The-Middle lub ataki zagłuszające. Z kolejnych definicji internauci dowiedzą się o rodzajach złośliwego oprogramowania, w rodzaju adware’u, trojanów, keylogerów lub stealware’u. Leksykon objaśnia też koncepcje ochrony systemów, np. Security by Design oraz Defense in Depth.

E-learning Przemysłu Przyszłości

Serwis e-learningowy stworzony w Platformie Przemysłu Przyszłości zawiera specjalistyczne kursy na temat cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji oraz łączności w nowoczesnej fabryce. Do szczegółowych zagadnień wprowadza szkolenie poświęcone koncepcji przemysłu 4.0. Wiedzę zdobytą dzięki artykułom, filmom, infografikom i podcastom każdy użytkownik może łatwo sprawdzić za pomocą quizów. Serwis, podobnie jak słownik, będzie na bieżąco uzupełniany – do końca roku w E-learningu Przemysłu Przyszłości pojawi się 10 kolejnych szkoleń przygotowywanych z myślą o przedsiębiorcach zainteresowanych transformacją.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na