Przejdź do treści

Berylia mierzy się z atakami na systemy IT – ćwiczenia cyberbezpieczeństwa NATO


  • Eksperci cyberbezpieczeństwa przez kilka dni chronią wojskowe i cywilne systemy IT.
  • Podczas wydarzenia mają okazję przećwiczyć współpracę sektora prywatnego i publicznego w dziedzinie cyberochrony.
  • Ćwiczenia Locked Shields potrwają do 22 kwietnia.

NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) jest jednym z Centrów Doskonałości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do 22 kwietnia organizacja w estońskiej stolicy prowadzi ćwiczenia Locked Shields 2022. Podczas wydarzenia eksperci cyberbezpieczeństwa sprawdzają swoje umiejętności w zakresie ochrony cywilnych i wojskowych systemów informatycznych, a także kluczowej infrastruktury na wypadek wielkoskalowego ataku cybernetycznego.

Scenariusz i współorganizatorzy

Ćwiczenia umożliwiają przetestowanie metod współpracy pomiędzy specjalistami z sektora prywatnego i publicznego. Zgodnie ze scenariuszem tegorocznych działań, fikcyjny kraj wyspiarski, Berylia, zmaga się ze skoordynowanymi atakami na najważniejsze systemy IT. Autorzy założeń wykorzystują geopolityczne realia, żeby scenariusze były możliwie wiarygodne. W przygotowaniu wydarzenia wzięły udział: Siemens, TalTech, Clarified Security, Arctic Security, CR14. Z kolei Microsoft, Centrum Wymiany Informacji i Analiz Usług Finansowych (FS ISAC), SpaceIT czy Fortinet dodały własne elementy do zadań.

CCDCOE

Centrum powstało w maju 2008 roku w Tallinie, a jego zadaniem jest zwiększenie umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa i wymiany informacji Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, państw członkowskich, a także partnerów. Ćwiczenia Locked Shields CCDCOE prowadzi od 2010 roku. W ubiegłorocznych zmaganiach wzięły udział 22 zespoły, złożone średnio z 40 ekspertów. Drużyny wcielały się w krajowe zespoły szybkiego reagowania, które mają pomóc fikcyjnemu państwu w ochronie cyberprzestrzeni. Podczas wydarzenia specjaliści musieli zadbać o bezpieczeństwo około 5 tysięcy wirtualnych systemów poddanych przeszło 4000 ataków.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na