Badanie: użycie AI, IoT, blockchainu i chatbotów zwiększa przychody firm

  • Przedsiębiorstwa, które wykorzystują nowoczesne technologie, są znacznie produktywniejsze niż ich bardziej tradycyjni konkurenci.
  • Wzrost efektywności widać zwłaszcza w działach finansowych i w zarządzaniu łańcuchem dostaw.
  • Według uczestników badania przeprowadzonego m.in. przez Oracle, za 5 lat księgowość nie obejdzie się bez algorytmów uczenia maszynowego.
Business Consulting meeting working and brainstorming new business project finance investment concept.

Firmy, które posługują się zaawansowanymi technologiami dłużej niż 3 lata, szybciej zwiększają zarówno roczne przychody, jak i dochody. Pierwsze osiągają ten sam finansowy pułap w czasie krótszym o 80%, drugie o 58% – w porównaniu z firmami korzystającymi tylko z tradycyjnych metod. W działach finansowych firm używających chatbotów i sztucznej inteligencji średnio o 1/3 zmniejszyła się liczba błędów w rachunkowości, z kolei o 72% wzrosło zrozumienie wyników biznesowych. Cyfrowi asystenci zwiększyli wydajność księgowych o 36%, a samo prowadzenie analiz przyśpieszyli o 38%.

blockchain
(graf. Adobe Stock)

Działy finansowe nie poradzą sobie bez AI i ML

83% ankietowanych, zapytanych o przyszłość księgowości, zgodziło się z twierdzeniem, że w ciągu 5 lat AI całkowicie zautomatyzuje działania związane z finansowym podsumowywaniem roku. Ponad 70% osób uważa, że nowe technologie w najbliższych latach wyręczą pracowników w zatwierdzaniu sprawozdań finansowych i monitorowaniu łańcucha dostaw. W ostatnim przypadku ma przydać się blockchain, który o ponad połowę zmniejszy nadużycia finansowe wśród dostawców. Zdaniem 3/4 respondentów, wkrótce funkcjonowanie księgowości bez inteligentnej automatyzacji nie będzie możliwe.

Wprowadzanie nowych technologii dzięki Software as a Service

Z odpowiedzi uczestników badania wynika, że AI skróciła już czas realizacji zamówień średnio o 6,7 dnia. Skuteczność sztucznej inteligencji menadżerowie dostrzegli również w redukowaniu o 1/4 przestoju produkcyjnego. Zdaniem respondentów, przetwarzanie danych z urządzeń IoT zmniejsza błędy w łańcuchu dostaw o 26 proc. Przeszło 90% badanych podkreśliło, że wprowadzenie do firm AI i chatbotów ułatwiły im aplikacje finansowe typu SaaS.

Writing note showing Software As Service. Business concept for On Deanalysisd licensed on Subscription and centrally hosted
(graf. Adobe Stock)

Badanie Oracle i Enterprise Strategy Group

Raport „Emerging Technologies: The competitive edge for finance and operations” przygotowały firmy Enterprise Strategy Group i Oracle na podstawie badania, w którym wzięło udział 700 menadżerów ds. finansowych i operacyjnych. 36% uczestników pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu, a 29% z Ameryki Północnej. 84% ankietowanych korzysta w swoich firmach przynajmniej z jednej z opisywanych technologii (AI, blockchain, IoT), żeby ulepszyć funkcjonowanie działów księgowych lub poprawić zarządzanie łańcuchem dostaw.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór