Jesienią studenci będą rywalizowali w programowaniu sterowników logicznych w maszynach przemysłowych. Zadania uczestników zawodów mają polegać na pisaniu kodu PLC oraz posługiwaniu się wiedzą z zakresu automatyki. Organizatorzy przekonują, że mistrzostwa zostaną zorganizowane w stylu imprez e-sportowych. Eliminacje zaplanowali na wrzesień, a finał – na październik.
Uczelnie mogą zgłaszać do I Studenckich Mistrzostw Automatyków dwuosobowe drużyny. Każda rozwiąże zadania związane z ogólną wiedzą z zakresu automatyki, a także sprawdzi swoje umiejętności interpretacji i tworzenia kodu dla programowalnych sterowników logicznych. Zespoły, które przejdą eliminacje, zmierzą się z wyzwaniami dotyczącymi programowania zasymulowanej linii produkcyjnej. Finał mistrzostw będzie transmitowany w internecie i komentowany przez ekspertów w dziedzinie automatyki przemysłowej.
E-sportowe programowanie w trakcie konferencji o robotyzacji
Organizatorzy zawodów przekonują: Automatyka przemysłowa jest fantastyczną branżą i chcemy zainteresować nią jak największą rzeszę osób poprzez pokazanie na czym polega praca automatyków. SMA daje możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i umożliwić programistom rozpoczęcie budowania swojej marki osobistej – czytamy na stronie organizatora.
Uczestników Studenckich Mistrzostw Automatyków 2022 można zgłaszać do 25 sierpnia. Pierwsze dwa etapy eliminacji zostaną przeprowadzone online 2 i 16 września. Natomiast finaliści spotkają się 5 października podczas V Konferencji Automatyzacji i Robotyzacji Przemysłu. Organizatorem wydarzenia w Ostródzie jest firma technologiczna i integratorska Alnea.
PLC, który rozwinął automatykę
Przedmiot zawodów, czyli PLC, to Programmable Logic Controller – mikroprocesor odpowiedzialny za sterowanie maszyną. PLC musi też rozwiązywać problemy występujące w cyklu roboczym. Sterownik prowadzi pracę urządzenia na podstawie określonego algorytmu i sygnałów dostarczanych do maszyny. Programowanie PLC polega właśnie na pisaniu wspomnianych algorytmów, które powodują, że urządzenie wykonuje konkretne działania. Sterownik PLC pobiera informacje z przekaźników i czujników oraz współpracuje np. z silnikami, zaworami czy przenośnikami taśmowymi. PLC, które pojawiły się pod koniec lat 60 XX wieku, były ważnym czynnikiem rozwoju automatyzacji, ponieważ zastąpiły skomplikowane elektromechaniczne obwody przekaźnikowe, podnosząc efektywność układów oraz możliwości ich projektowania.