Przejdź do treści

Amplus Sp. z o.o. – rodzinna firma o międzynarodowym zasięgu


Poznaj wyróżnioną fabrykę Konkursu Fabryka Przyszłości 2022

Amplus Sp. z o.o.
Koniusza


Amplus to nowe produkty, pyszne innowacje i technologia – tak można podsumować wyróżnioną fabrykę. Amplus od początku jest firmą rodzinną, ale ich działalność wykracza daleko poza rodzimy rynek. Dostarcza bezpieczne, świeże oraz smaczne produkty na światową skalę.

Fabryka wzięła udział w II edycji Konkursu Fabryka Przyszłości, który odbył się w 2022 r. Amplus otrzymał wyróżnienie w kategorii Otwarta Fabryka Skoncentrowana na Łańcuchu Wartości. To model biznesowy opisujący pełny zakres działań wymaganych do opracowania produktu lub usługi. Obejmuje analizę od etapu koncepcji, poprzez zaopatrzenie w surowce, funkcje produkcyjne i działania marketingowe, aż do dystrybucji. Podejście oparte na łańcuchu wartości ma na celu zrozumienie potrzeb firm oraz podmiotów w ramach danej branży (dostawców surowców, nabywców końcowych, komórek wsparcia świadczących usługi techniczne, biznesowe i finansowe dla przemysłu oraz otoczenia biznesowego).

O firmie

Jedna z największych polskich firm, zajmująca się produkcją owoców i warzyw. Dostarcza bezpieczne, świeże, smaczne produkty do milionów rodzin na całym świecie.

Firma działa od 30 lat. Wykorzystuje nowoczesne technologie. Posiada własne Centrum B+R. Wdraża najbardziej innowacyjne rozwiązania w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym. Ma unikalny model produkcji, logistyki i dystrybucji, dzięki czemu zapewnia gwarancję kontroli łańcucha dostaw na każdym etapie produkcji. Od nasiona aż do stołu.

Amplus posiada lokalizacje o łącznej pow. ponad 40 000 m², jedną z najnowocześniejszych w Europie baz chłodniczo-przechowalniczych oraz własną flotę transportową.

Semper in Altum (zawsze wzwyż) to motto Ampuls, które od 30 lat pozwala firmie rozwijać się na całym świecie.

Dlaczego Amplus?

Od 30 lat Amplus współpracuje z sieciami handlowymi jako producent i dystrybutor owoców i warzyw, Firma ma unikalny model produkcji, logistyki i dystrybucji, który daje gwarancję kontroli łańcucha dostaw na każdym etapie produkcji – od nasiona aż do stołu.

Sukces rynkowy firmy, rozpoznawalność jej marki wśród klientów, w tym międzynarodowych sieci handlowych, a także wśród producentów rolnych wynika z umiejętnie budowanych relacji, dostarczania kluczowych wartości dla zdefiniowanych segmentów klientów. Sieci handlowe cenią terminowość, pewność dostaw, wysoką jakoś produktów potwierdzoną pełnym śledzeniem produktu od zasiania, przez wzrost, zbiory, przechowywanie i dostawy. Producenci mają wsparcie analityczne na każdym etapie procesu – od doboru odmian, intensywności nawożenia, komunikaty nt. ochrony przed zagrożeniami meteorologicznymi i biologicznymi, aż po obsługę procesu logistycznego i wsparcie marketingowe.

Na szczególne wyróżnienie w fabryce zasługują działania firmy, które realizowane są przy wykorzystaniu wielu innowacyjnych narzędzi, wypracowanych wewnętrznie oraz przy współpracy z szeroką grupą partnerów zewnętrznych.

3 pytania do … Amplus Sp. z o.o.

Co według Amplus jest kluczowe w transformacji cyfrowej?

„Sukces na rynku osiągają te firmy, które w sercu mają nie technologię, a człowieka. Technologia ma jedynie służyć szybszej i bardziej wydajnej odpowiedzi na potrzeby klientów.Dlatego w fabryce przyszłości kolejność jest taka: najpierw człowiek, potem technologia.
Człowiek, czyli klient. To jemu służymy każdego dnia naszymi produktami. Analiza wartości i śledzenie potrzeb klienta wyznaczają trendy produkcji i faktyczny zakres transformacji cyfrowej w Amplus.
Człowiek, czyli pracownik. Sercem fabryki przyszłości są nasi pracownicy. To oni wprowadzają transformację cyfrową w życie, każdego dnia. Bez nich żadna technologia nie mogłaby funkcjonować. Dlatego doceniamy zaangażowanych pracowników. Dbamy, by czuli się dobrze w organizacji Amplus.
Człowiek, czyli nasz partner i dostawca. Dzięki współpracy i zaufaniu naszych partnerów jesteśmy w stanie odważnie wprowadzić każdy zakres transformacji cyfrowej. Na podstawie analizy wartości dostosowujemy procesy, które wdrażają nasi pracownicy i partnerzy w oparciu o nowoczesne technologie”.

Dlaczego warto ubiegać się o tytuł Fabryki Przyszłości?

Chcemy pokazać światu, że to w Polsce powstają innowacyjne technologie, które kształtują przyszłość. W Amplus nie podążamy ślepo za trendami. My sami je tworzymy. Rozwijamy się dynamicznie. Inwestujemy w nowe technologie, współpracujemy z naukowcami. Wyznaczamy kierunki, tworząc właśnie: fabrykę przyszłości. Nowatorskie pomysły powstają u nas każdego dnia. A nowe produkty, które wprowadzamy są najlepszą odpowiedzią na potrzeby konsumentów. Chcemy być inspiracją dla zachodnich przedsiębiorstw. Dziś jest dobry czas, by pochwalić się i pokazać nasze innowacje. A to nie koniec. Bo wciąż się mocno rozwijamy. Wierzymy, że kiedy firma przestaje tworzyć… staje się historią. Dlatego mamy w głowie plany, które zmienią nie tylko naszą branżę.

Jakie aspekty zarządzania fabryką są dziś kluczowe w perspektywie wyzwań i trendów globalnych?

Ciągła zmiana to jedyna stała w fabryce przyszłości. Dziś zmieniają się cały czas: potrzeby klienta, technologie, preferencje pracowników. Właśnie dlatego w Amplus tak ważna jest optymalizacja procesów. Małymi krokami zmieniamy się, by wyznaczać trendy, a nie zostawać w tyle. W obecnej sytuacji, gdzie na świecie szaleje inflacja, najważniejsza jest elastyczność. Nadążanie za nieprzewidywalnym popytem to dziś spore wyzwanie. Fabryki muszą być zwinne, obsługiwane cyfrowo i połączone z łańcuchem dostaw. Szybkie dopasowanie się do zmiennego popytu to dziś klucz do sukcesu. Bardzo dużym wyzwaniem jest też dostarczenie klientom wartości. W Amplus dbamy o to, by żywność, którą produkujemy, była dopilnowana w całym łańcuchu dostaw: od ziarenka aż na stół. Technologia pomaga nam, żeby wytwarzane przez nas produkty dostarczyć do klienta w jak najlepszej cenie. Dlatego zwiększanie efektywności produkcji nigdy nie odbywa się kosztem jakości produktów. Kolejnym wyzwaniem jest docenienie najważniejszego zasobu — pracowników. Skupienie na ich rozwoju i realizacji osobistych celów. Bo dziś rynek pracy wymaga uczciwego, sprawiedliwego i skupionego na pracowniku podejścia. Wygrają te firmy, które pierwsze to zrozumieją.
Elastyczność to dziś filar fabryki przyszłości. Ale jeśli wszystko się zmienia, to co jest stałe? Stałe w Amplus jest skupienie na człowieku. Potrzebie klienta, well-being pracownika i uczciwej współpracy z partnerami. I to jest według mnie najważniejsza cecha fabryki- zrównoważony rozwój przy dostarczaniu wartości na każdym etapie łańcucha dostaw”.

Na pytania odpowiadał:


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na