Przejdź do treści

AI4Youth – kursy dla nauczycieli i uczniów


  • 60 szkół ponadpodstawowych weźmie udział w szkoleniach z zakresu sztucznej inteligencji.
  • Poruszane zagadnienia to m.in.: systemy wizji komputerowej, przetwarzanie języka naturalnego, etyka algorytmów.
  • Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 1 października – poniżej jest link do formularza rekrutacyjnego.

Do 1 października licea i technika mogą zgłaszać się do programu AI4Youth, w ramach którego minimum 120 nauczycieli i 1800 uczniów z 60 szkół weźmie udział w kursach rozwijających cyfrowe kompetencje. Uczestnicy szkoleń poznają mechanizmy działania sztucznej inteligencji oraz uzyskają dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów edukacyjnych. Dwuetapowa rekrutacja polegająca na weryfikacji zgłoszeń nadesłanych za pośrednictwem serwisu ai4youth.edu.pl i dokumentów potrwa łącznie 3 tygodnie. Wartość przedsięwzięcia finansowanego przez Unię Europejską to 2,1 miliona złotych. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Bloki tematyczne

Nauczyciele zaczną uczestnictwo od szkoleń z zakresu programowania, a potem przejdą kursy w ramach dwóch bloków tematycznych: „Inspiracja” oraz „Zdobywanie”. Pierwszy porusza kwestie definicji AI, wpływu algorytmów na społeczeństwo, jak również zastosowań technologii. Natomiast drugi dotyczy przetwarzania danych, wizji komputerowej, czyli metod rozpoznawania obiektów przez maszyny, oraz kodowania w Pythonie. Pedagodzy wykorzystają zdobytą wiedzę do przeszkolenia uczniów. Później z wybranymi podopiecznymi wezmą udział w blokach „Doświadczanie” i „Wzmacnianie” obejmujących kwestie techniczne oraz projektowanie własnych rozwiązań.

AI for Youth – inicjatywa Intela

Pilotażowy projekt w Polsce prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z kolei pomysłodawcą programu AI for Youth jest firma Intel. Producent układów scalonych chce wesprzeć rozwój kompetencji z zakresu AI co najmniej 30 milionów osób z 30 państw. Obecnie program jest prowadzony we współpracy z rządami 11 krajów. Umożliwienie uczniom w wieku 13-19 lat opracowywania własnych rozwiązań wykorzystujących SI jest jednym z głównych celów programu, obok upowszechnienia wiedzy i narzędzi z zakresu komputerowych systemów wizyjnych, analizy danych i przetwarzania języka naturalnego.

Kompetencje przyszłości

Według Światowego Forum Ekonomicznego, powszechne stosowanie maszyn i programów komputerowych sprawi, że do 2025 roku zniknie 85 milionów stanowisk związanych z wprowadzaniem danych czy montażem podzespołów. Jednocześnie powstanie 97 milionów etatów dostosowanych do współpracy ludzi z algorytmami. Polscy przedsiębiorcy potrzebują specjalistów SI, uczenia maszynowego, internetu rzeczy oraz analityków big data. Osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie sztucznej inteligencji, mogą wziąć udział w kursie przygotowanym przez ekspertów Platformy Przemysłu Przyszłości. Szkolenie jest dostępne dla zarejestrowanych użytkowników naszej platformy e-learningowej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na