Przejdź do treści

Przenośna drukarka 3D, która mieści się w dłoni


  • Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytetu Teksasu w Austin stworzyli miniaturową drukarkę 3D, która pozwala na tworzenie niewielkich elementów „na żądanie”.
  • Kluczowym komponentem opracowanego prototypu jest mikrochip fotoniczny, który emituje konfigurowalne wiązki światła do zbiornika z żywicą, powodując jej natychmiastowe utwardzanie i formowanie odpowiedniego kształtu.

Druk 3D zyskuje coraz większą popularność w wielu dziedzinach. Coraz częściej zajmują się nim nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy nowych technologii. Naukowcy nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami, umożliwiającymi tworzenie elementów o różnej wielkości oraz poszukują innowacyjnych materiałów o nietypowych właściwościach. Przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w rozwiązania z zakresu druku 3D w celu poszukiwania pomysłów na usprawnienie procesów wewnętrznych w firmie. Oferta materiałów i technologii stosowanych w druku 3D stale się poszerza. Tym razem jednak wizją naukowców było stworzenie przenośnego urządzenia, które pozwoliłoby na szybkie, niskokosztowe tworzenie spersonalizowanych, niewielkich komponentów w dowolnym miejscu.

Szybkie drukowanie elementów w dowolnym miejscu

Interdyscyplinarny zespół badawczy, łącząc wiedzę z zakresu fotoniki krzemowej i fotochemii, opracował rozwiązanie o niewielkich rozmiarach, które pozwoliło na wydrukowanie dwuwymiarowego elementu w kształcie liter „MIT”. Kształt został w pełni uformowany w ciągu kilku sekund. Opracowany prototyp przenośnej drukarki 3D jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego reagowania w wielu sytuacjach, takich jak np. konieczność stworzenia niewielkich komponentów urządzeń medycznych „na żądanie” lub szybkie prototypowanie na placu budowy w trakcie prac. Problemy, które rozwiązali naukowcy to konieczność precyzyjnego kontrolowania amplitudy i wiązki światła, ale też dobranie składu chemicznego fotoutwardzalnej żywicy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zapewniono trwałość wydrukowanych elementów oraz szybkość procesu druku.

Korzyści z wdrożenia technologii 3D

Korzyści z posiadania własnej drukarki 3D mogą być niezliczone. Drukowanie przestrzenne znalazło już zastosowanie w wielu dziedzinach, a w niektórych branżach trudno już nawet wyobrazić sobie sprawne działanie bez wykorzystania druku 3D. Z kolei opracowany prototyp przenośnej, miniaturowej drukarki otwiera nowe możliwości dla zastosowania tego typu urządzeń. Być może w przyszłości drukarka 3D nie będzie już dużym urządzeniem stojącym w laboratorium, ale poręcznym i przenośnym gadżetem. Artykuł opisujący szczegóły techniczne opracowanego prototypu można znaleźć pod linkiem

Więcej informacji o technologiach druku 3D można znaleźć w Nawigatorze technologicznym -> -> link

*obraz wygenerowany za pomocą Kreatora Obrazów z aplikacji Microsoft Designer


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na