Szósta generacja technologii komunikacji bezprzewodowej coraz bliżej

Naukowcy z Tokyo Institute of Technology opracowują rozwiązania z zakresu technologii telekomunikacyjnych, które przyspieszą rozwój sieci szóstej generacji (6G). Nowe osiągnięcia naukowców umożliwiają spektakularne prędkości przesyłu danych przy niemal zerowych opóźnieniach, co w niedalekiej przyszłości będzie miało ogromne znaczenie dla usprawnienia komunikacji pomiędzy światem rzeczywistym a maszynami oraz na linii Machine-to-Machine (M2M).

Zaproponowany przez japońskich naukowców bezprzewodowy układ nadawczo-odbiorczy (transceiver), jest w stanie przesyłać i odbierać dane, wykorzystując częstotliwości powyżej 100 GHz przy zapewnieniu prędkości przesyłu danych 112 Gb/s. Podczas projektowania architektury sieci bezprzewodowej skupiono się na minimalizacji ryzyka wystąpienia zakłóceń między kanałami komunikacyjnymi oraz eliminacji ryzyka wycieku transmitowanego sygnału. Zastosowane rozwiązania umożliwiają pojedynczemu systemowi zarówno nadawanie, jak i odbieranie sygnałów, co skutecznie podwaja przepustowość całej sieci telekomunikacyjnej. Przeprowadzone testy bezprzewodowego układu nadawczo-odbiorczego wykazały, że jest to najszybszy jak dotąd system tego typu. Jego kompaktowy rozmiar, nowatorska architektura i szeroki zakres częstotliwości roboczych stanowią duży krok naprzód w kierunku rozwoju technologii 6G.

Co zmieni technologia 6G?

Szósta generacja sieci komórkowej oznacza nie tylko większy zasięg w miejscach, które do tej pory uchodziły za trudno dostępne i wykluczone cyfrowo. Technologia ta może całkowicie zrewolucjonizować sposób komunikacji, interakcji i korzystania z informacji. Poza lepszą dostępnością, sieć szóstej generacji będzie miała wpływ na przyspieszenie rozwoju wielu technologii, takich jak Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz chmura obliczeniowa. Technologia 6G umożliwi również podłączenie do sieci jeszcze większej liczby urządzeń i użytkowników, pozwalając na bardziej wydajną komunikację i transfer danych.

Więcej na temat prac naukowców z Tokyo Institute of Technology na stronie:

https://www.titech.ac.jp/english/news/2023/066926#