W poniedziałek zaczynają działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale też kolejne fabryki

  • Zmiany dotyczą m.in. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.
  • 18 maja poprawi się dostęp do obiektów sportowych, placówek edukacyjnych, kulturalnych i do komunikacji publicznej.
  • To III etap likwidowania ograniczeń zapowiedziany przez rząd.
  • Równolegle na wznowienie produkcji decydują się następne europejskie firmy motoryzacyjne.
wyposażenie gabinetu fryzjerskiego

Ograniczenia wynikające z pandemii, które zostaną uchylone 18 maja dotyczą w znacznej mierze usług. Od poniedziałku do pracy wrócą salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale w trakcie wykonywania zabiegów (jeśli dana czynność na to pozwala) konieczne będzie noszenie maseczek lub przyłbic i gogli przez obsługę oraz klientów. Kolejny wymóg to telefoniczne lub internetowe umawianie wizyt, a także puste poczekalnie. Swoją działalność prowadzoną dotąd w wąskim zakresie rozszerzą restauratorzy, ale pod warunkiem spełnienia takich warunków, jak limit osób w lokalu (1 człowiek na 4 metry kwadratowe), zachowanie 2 metrów odległości między stolikami i 1,5 metra pomiędzy gośćmi. Kucharze i kelnerzy muszą nosić maseczki i rękawiczki.

https://pbs.twimg.com/media/EX5IG6WXsAIS5a6?format=jpg&name=large
(graf. KPRM)

Od 18 maja zmiany w transporcie, edukacji, kulturze i sporcie

Zarządzający komunikacją miejską mogą podjąć decyzję, czy utrzymać aktualne limity (50 procent miejsc siedzących), czy ustalić dozwoloną liczbę osób na 30 procent wszystkich siedzących i stojących miejsc w autobusie lub tramwaju. Od poniedziałku znowu będzie można organizować kina plenerowe, prowadzić prace na planach filmowych i indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Otwarte zostaną schroniska młodzieżowe i świetlice środowiskowe, natomiast szkoły policealne wrócą do zajęć praktycznych. Tydzień później maturzyści i uczniowie klas ósmych skorzystają z konsultacji z nauczycielami w szkołach, a dzieci z pierwszych klas podstawówek zaczną chodzić na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, ale o ich udziale postanowią rodzice. 1 czerwca konsultacje indywidualne lub w małych grupach będą dostępne dla wszystkich uczniów. Nowe zasady też w sporcie – do 16 osób, w tym 2 trenerów, zwiększy się limit na skoczniach, torach i stadionach, a na pełnowymiarowych, otwartych boiskach piłkarskich od przyszłego tygodnia może trenować 26 osób, w tym 4 trenerów. Co najmniej do 12 czerwca mają obowiązywać kontrole na granicach.

18 maja - zmiany dotyczące obostrzeń.
(Już w niedzielę inne limity w kościołach – fot. KPRM)

Reaktywacja w fabrykach

18 maja produkcję silników PureTech wznowi fabryka Grupy PSA w Tychach:

W czasie przestoju wdrażaliśmy wzmocniony protokół ochrony zdrowia we współpracy z naszymi partnerami społecznymi oraz personelem medycznym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi potwierdzonemu audytem z 10 maja możemy spokojnie i w bezpiecznie wrócić do produkcji silników – podkreśla dyrektor tyskiego zakładu, Janusz Puzoń.

Nowe zalecenia firmy obejmą m.in. dojazd do pracy prywatnymi samochodami, kontrolę temperatury przy wejściu do fabryki, noszenie masek ochronnych oraz częste czyszczenie narzędzi i powierzchni roboczych. Także z początkiem tygodnia ruszą jeszcze: zakład Hondy we Włoszech, fabryka Forda w Hiszpanii i Toyoty w Czechach.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR