Przejdź do treści

W poniedziałek zaczynają działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale też kolejne fabryki


  • Zmiany dotyczą m.in. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.
  • 18 maja poprawi się dostęp do obiektów sportowych, placówek edukacyjnych, kulturalnych i do komunikacji publicznej.
  • To III etap likwidowania ograniczeń zapowiedziany przez rząd.
  • Równolegle na wznowienie produkcji decydują się następne europejskie firmy motoryzacyjne.

Ograniczenia wynikające z pandemii, które zostaną uchylone 18 maja dotyczą w znacznej mierze usług. Od poniedziałku do pracy wrócą salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale w trakcie wykonywania zabiegów (jeśli dana czynność na to pozwala) konieczne będzie noszenie maseczek lub przyłbic i gogli przez obsługę oraz klientów. Kolejny wymóg to telefoniczne lub internetowe umawianie wizyt, a także puste poczekalnie. Swoją działalność prowadzoną dotąd w wąskim zakresie rozszerzą restauratorzy, ale pod warunkiem spełnienia takich warunków, jak limit osób w lokalu (1 człowiek na 4 metry kwadratowe), zachowanie 2 metrów odległości między stolikami i 1,5 metra pomiędzy gośćmi. Kucharze i kelnerzy muszą nosić maseczki i rękawiczki.

Od 18 maja zmiany w transporcie, edukacji, kulturze i sporcie

Zarządzający komunikacją miejską mogą podjąć decyzję, czy utrzymać aktualne limity (50 procent miejsc siedzących), czy ustalić dozwoloną liczbę osób na 30 procent wszystkich siedzących i stojących miejsc w autobusie lub tramwaju. Od poniedziałku znowu będzie można organizować kina plenerowe, prowadzić prace na planach filmowych i indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Otwarte zostaną schroniska młodzieżowe i świetlice środowiskowe, natomiast szkoły policealne wrócą do zajęć praktycznych. Tydzień później maturzyści i uczniowie klas ósmych skorzystają z konsultacji z nauczycielami w szkołach, a dzieci z pierwszych klas podstawówek zaczną chodzić na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, ale o ich udziale postanowią rodzice. 1 czerwca konsultacje indywidualne lub w małych grupach będą dostępne dla wszystkich uczniów. Nowe zasady też w sporcie – do 16 osób, w tym 2 trenerów, zwiększy się limit na skoczniach, torach i stadionach, a na pełnowymiarowych, otwartych boiskach piłkarskich od przyszłego tygodnia może trenować 26 osób, w tym 4 trenerów. Co najmniej do 12 czerwca mają obowiązywać kontrole na granicach.

Reaktywacja w fabrykach

18 maja produkcję silników PureTech wznowi fabryka Grupy PSA w Tychach:

W czasie przestoju wdrażaliśmy wzmocniony protokół ochrony zdrowia we współpracy z naszymi partnerami społecznymi oraz personelem medycznym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi potwierdzonemu audytem z 10 maja możemy spokojnie i w bezpiecznie wrócić do produkcji silników – podkreśla dyrektor tyskiego zakładu, Janusz Puzoń.

Nowe zalecenia firmy obejmą m.in. dojazd do pracy prywatnymi samochodami, kontrolę temperatury przy wejściu do fabryki, noszenie masek ochronnych oraz częste czyszczenie narzędzi i powierzchni roboczych. Także z początkiem tygodnia ruszą jeszcze: zakład Hondy we Włoszech, fabryka Forda w Hiszpanii i Toyoty w Czechach.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na