Specjalne Strefy Ekonomiczne z Polski uznane za jedne z najlepszych na świecie

  • Katowicka i Łódzka znalazły się na 2 i 8 miejscu w rankingu najlepszych stref ekonomicznych.
  • SSE z Łodzi jest nr 1 w Europie wśród tych dla MŚP.
  • Wałbrzyska strefa zajęła 2 miejsce w kategorii obsługi dużych podmiotów.
  • Polskie SSE otrzymały też wyróżnienia za Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 oraz Technikum Automatyki i Robotyki.
  • Ranking opracował fDi Magazine należący do grupy Financial Times.

Eksperci z fDi na 2 miejscu zestawienia umieścili Katowicką SSE. Powodem wyróżnienia jest to, że w strefie od 2018 roku pojawiło się 66 nowych projektów. Inwestycje m.in. w sektorze metalurgicznym i motoryzacyjnym wyniosły tam 1,14 mld euro. Autorzy rankingu docenili w Katowicach również infrastrukturę i wysoko wykwalifikowanych pracowników, znaczenie miały inwestycje samej SSE w tereny i rozbudowę nieruchomości. Z kolei w łódzkiej strefie, która zajęła 8 miejsce na świecie, specjaliści dostrzegli wprowadzenie technologii 5G, program szkoleniowy Strefa RozwoYou dla mikroprzedsiębiorców oraz akcelerator StartUpSpark2.0. Jurorzy premiowali również plany zagospodarowania działki inwestycyjnej o powierzchni 8000 m².

(Katowicka i Łódzka strefa wyprzedziły wszystkie pozostałe takie ekonomiczne obszary z Europy – graf. fdiintelligence.com)

Warte podkreślenia jest, że Łódzka SSE zajęła równocześnie 1 miejsce w Europie, a 2 na świecie w kategorii najlepszych stref dla małych i średnich przedsiębiorstw. Udało się to dzięki rozległym powierzchniom produkcyjnym i magazynowym, które da się dzielić na moduły np. dla mniejszych firm. Trzecią wyróżnioną polską SSE została strefa wałbrzyska, uzyskała 2 miejsce w Europie, jeśli chodzi o obsługę dużych podmiotów.

(fot. Getty Images)

Łódzka i Katowicka SSE otrzymały nagrody specjalne w kategorii Industry 4.0. Strefę ze Śląska doceniono za uruchomienie we współpracy z Politechniką Śląską Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 – Centrum pomaga inwestorom w cyfryzowaniu przedsiębiorstw. Natomiast strefa z Łodzi została uhonorowana za Technikum Automatyki i Robotyki, a także za program akceleracyjny StartupSpark2.0. Jest on przeznaczony dla start-upów, które zajmują się przemysłem przyszłości, np. AI, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością oraz robotyką.

(Łódzka SSE zdobyła także nagrodę w kategorii Appliances za ponad 20 firm z branży AGD, które stworzyły przeszło 5 tys. miejsc pracy)

Specjalne strefy ekonomiczne zaczęły być zakładane w połowie XX wieku. To wydzielone administracyjnie obszary, na których można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce działa 14 takich stref, a ich kluczową zaletą jest zwolnienie z podatku dochodowego i opieka poinwestycyjna ze strony spółek zarządzających SSE.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór