Ekspert FBI podczas CYBERSEC: grupy hakerskie działają jak korporacje

  • W Katowicach zakończyła się konferencja o cyfrowych zagrożeniach dla przemysłu i instytucji publicznych oraz o tym, jak im zapobiegać.
  • Eksperci podkreślają, że organizacje cyberprzestępcze wymieniają się między sobą narzędziami szpiegowskimi.
  • Grupy hakerów specjalizują się w wyłudzaniu firmowych danych i pieniędzy.
  • Estonia i USA przy okazji V Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa zapowiedziały porozumienie dotyczące 5G.

Pierwszy dzień konferencji CYBERSEC skupiał się na kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa w przemyśle i instytucjach publicznych. W drugim dominowały panele na temat obronności i zagrożeń z perspektywy państw. Wśród gości Forum byli m.in. były dyrektor ds. strategii w administracji prezydenta USA, generał Robert Spalding, asystent sekretarza generalnego NATO odpowiedzialny za nowe zagrożenia, Antonio Missiroli i dyrektor ds. UE w Facebooku, Thomas Myrup Kristensen. Jedną z ostatnich dyskusji CYBERSEC 2019 poświęcono “geopolityce cyberbezpieczeństwa i nadchodzącym implikacjom dla cyfrowej zimnej wojny”. Równolegle w ramach towarzyszących paneli CYBERSEC Regiony i Miasta specjaliści rozmawiali o aspektach technologicznych oraz prawnych istotnych dla samorządów. Tu wśród tematów pojawiły się wątki związane z RODO, audytami i finansowaniem budowy zabezpieczeń.

We wtorek, jak zapowiadaliśmy, miała miejsce debata na temat problemu szpiegostwa w przemyśle. Wzięli w niej udział przedstawiciele FBI, polskiej Prokuratury Krajowej i RSA. RSA to międzynarodowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w cyfrowym bezpieczeństwie i analizie ryzyka …które samo padło ofiarą dużego włamania. Nigel Ng, kierujący sprzedażą w regionach APJ i EMEA, opowiadał, że atak wymusił poinformowanie o nim około 30 tysięcy klientów firmy:

– Takie doświadczenie mieliśmy w 2011 roku. Było dla nas prawdziwym trzęsieniem ziemi, czarną chwilą w 35-letniej historii firmy. Łatwo sobie wyobrazić, że naruszenie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie specjalizującym się w cyberbezpieczeństwie nie jest szczęśliwą sytuacją. Ale wyciągnęliśmy z niej wnioski, jeszcze więcej inwestując w zabezpieczenia i tworząc nowe rozwiązania – mówił Nigel Ng.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zaznaczał, że instytucjom trudno jest nadążać za cyberzagrożeniami z powodu bardzo szybkiego tempa technologicznego rozwoju. Jak zauważał z kolei Michael Malsch z FBI, zagrożeń dla firm i przemysłu stale przybywa. Organizacje przestępcze działają jak korporacje – rozwijają kompetencje w różnych dziedzinach i współpracują sieciowo z innych grupami hakerskimi, wymieniając się programistycznymi narzędziami. Pracujący w Warszawie specjalista amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego dodawał, że istotną komplikacją jest też fakt łatwego dostępu do narzędzi szpiegowskich. Oprogramowanie służące do ataków nie pozostaje tylko w gestii agencji rządowych, ale jest w zasięgu każdego – od pracowników firm, nawet po dzieci.

Rolą konferencji CYBERSEC jest wymiana praktycznej wiedzy między ekspertami i przedstawicielami firm oraz instytucji państwowych. Przy okazji Forum są też zawierane umowy. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało w Katowicach porozumienie z Ericssonem, Nokią i Cisco w sprawie dbania o bezpieczeństwo sieci 5G. Pojawiła się także zapowiedź, że Estonia zawrze ze Stanami Zjednoczonymi pakt w sprawie zasad budowy infrastruktury dla internetu piątej generacji. Podobny dokument niedawno USA podpisały z Polską, o czym pisaliśmy przy okazji wejścia w życie tzw. megaustawy.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór