Przejdź do treści

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego ’24

Data: 15 - 16 maja 2024 (zakończone)
Organizator: Polskie Towarzystwo Informatyczne, Stowarzyszenie Elektryków Polskich

Światowe Święto Społeczeństwa Informacyjnego zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 roku. Koordynacja obchodów tego dnia jest zadaniem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). W bieżącym roku ITU skupia się na wykorzystaniu technologii przez osoby starsze („Digital technologies for older persons and healthy ageing​”).

W Polsce obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego mają już od 2007 roku ustaloną tradycję jako wydarzenie informatyczne. Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak w poprzednich latach, omawiane będą kwestie związane ze sztuczną inteligencją.
W ramach obchodów przewidziano trzy wydarzenia główne.

Platforma Przemysłu Przyszłości objęła wydarzenia patronatem.

Plan wydarzenia

15 maja

Konferencja „Technosfera przemysłu przyszłości – Przełomowe technologie w praktyce” 09:00 - 17:10
Wyjątkowe forum, na którym eksperci z różnych dziedzin omówią kluczowe aspekty przyszłości przemysłu. Podczas wykładu inauguracyjnego zostanie podkreślona rola sztucznej inteligencji w ramach przemysłu 5.0. Kolejne debaty będą skoncentrowane na istotnych zagadnieniach, takich jak bezpieczeństwo cybernetyczne, zastosowanie nowatorskich technologii w medycynie oraz rozwój przyszłościowych technologii w sektorze energetycznym. Konferencja stworzy możliwość wymiany poglądów i analizy wpływu innowacyjnych technologii na przemysł, kładąc nacisk na praktyczne zastosowania nowych rozwiązań. Ostatecznym celem jest określenie perspektyw rozwoju dla różnych sektorów przemysłu w kontekście nadchodzących zmian technologicznych.
Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 19:00 - 00:00
Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego - stanowi główny punkt programu obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Na tę wyjątkową uroczystość, podobnie jak w poprzednich latach, zapraszamy wysoko postawionych przedstawicieli polskiego rządu i parlamentu, światowej polityki, nauki, biznesu, a także organizacji pozarządowych i mediów.

16 maja

Konferencja "Technosfera edukacji przyszłości" 10:00 - 15:00
Konferencja będzie skupiała się na trzech głównych tematach. Pierwszym z nich będzie analiza rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa w kontekście technologii 5.0. Podczas tej dyskusji eksperci skoncentrują się na niezbędnych umiejętnościach w dobie postępującej digitalizacji oraz strategiach przygotowania społeczeństwa na wyzwania nowej rzeczywistości. Kolejny obszar debaty dotyczyć będzie wpływu sztucznej inteligencji na edukację. Rozważane będą zmiany, jakie technologie oparte na sztucznej inteligencji wprowadzają w procesy nauczania i uczenia się. Omówione zostaną kwestie związane z personalizacją edukacji, analizą danych oraz potencjalnymi wyzwaniami i korzyściami dla systemu edukacyjnego. Ostatni temat konferencji skupi się na roli polskich specjalistów w globalnym rynku IT. Przedyskutowane zostaną sposoby, w jakie polscy eksperci i instytucje edukacyjne przyczyniają się do światowego postępu technologicznego. Poruszone zostaną tematy związane z innowacjami, współpracą międzynarodową oraz perspektywami dla polskich specjalistów na globalnym rynku technologicznym.
Więcej informacji