Technologie 4.0: jak organizować procesy?
Data: 2 marca - 6 kwietnia 2022 (zakończone)
Organizator: Platforma Przemysłu Przyszłości

„Technologie 4.0: jak organizować procesy?” to cykl spotkań z ekspertami Platformy Przemysłu Przyszłości, przygotowany z myślą o przedsiębiorcach, menadżerach i osobach zarządzających obszarami produkcyjnymi. Uczestnicy poznają rozwiązania przemysłu 4.0 i dowiedzą się, jak wykorzystywać je w swoich firmach.
W ramach warsztatów uczestnicy min.: skorzystają z gry symulacyjnej, wezmą udział w dyskusjach opartych na przykładach, poznają propozycje dobrych praktyk i skorzystają z sesji Q&A, które ułatwią szybkie przyswajanie wiedzy.
Korzyści z udziału w cyklu Technologie 4.0:
- uzyskanie wiedzy o kluczowych technologiach i zagadnieniach przemysłu 4.0,
- konsultacje z ekspertami branżowymi,
- możliwość uzyskania wsparcia PPP w procesie transformacji firmy,
- wymiana doświadczeń z innymi przedsiębiorcami.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Spotkania odbędą się w formule on-line.
Prelegenci
Mariusz Hetmańczyk – ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, który od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z przemysłem 4.0. Interesuje się zagadnieniami automatyki i robotyki, sterowania, mechatroniki, diagnostyki przemysłowej,
Mariusz Hetmańczyk – ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, który od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z przemysłem 4.0. Interesuje się zagadnieniami automatyki i robotyki, sterowania, mechatroniki, diagnostyki przemysłowej, predykcji stanów bazującej na metodach grafowych oraz technologii MEMS. Autor ponad 80 publikacji związanych z komputerowym wspomaganiem diagnozy oraz prognozy rozproszonych napędów mechatronicznych. W Platformie Przemysłu Przyszłości jest zastępcą dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą.Plan wydarzenia
2 marca
Wprowadzenie do przemysłu przyszłości – założenia, cele i standardy. 12:00 - 14:00
Szkolenie przybliży uczestnikom proces transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa, definicje oraz ramy przemysłu 4.0. Uczestnicy poznają korzyści biznesowe z wdrożenia przemysłu 4.0, a także kluczowe trendy w nowoczesnej wytwórczości. Ekspert PPP omówi takie pojęcia, jak: Customer-Driven Industry 4.0, Smart Component, Smart Machine, Digital Factory, Connected Factories, Industry 4.0 Enterprise.
9 marca
5 działań w firmie stanowiących fundament pod wdrożenie nowych technologii 12:00 - 14:00
Szkolenie zawierać będzie pięć istotnych elementów funkcjonowania firmy, które doskonalone w ramach działań lean management przygotowują do wdrożenia nowych technologii. Bez tego etapu przeskok w stronę przemysłu 4.0 może okazać się falstartem. Podczas tej sesji ekspert omówi następujące tematy:
- Przepływ materiałów i informacji w firmie
- Jak zasilać na czas stanowiska pracy
- Metody obserwacji pracy i szukania standardów
- Zestawienie nowych maszyny, ze starymi nawykami w ich obsłudze
- Czy technologia jest remedium na sytuacje problematyczne
16 marca
Jak efektywnie zarządzać utrzymaniem ruchu używając narzędzi AR, AI i big data. 12:00 - 14:00
Celem szkolenia jest prezentacja podejścia predykcyjnego w zakresie możliwości wspomagania służb utrzymania ruchu. W czasie szkolenia ekspert PPP omówi praktyczna przykłady diagnostyki oraz predykcji stanów maszyn i linii technologicznych z uwzględnieniem rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji AI oraz big data. Przybliży również ideę cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin).
23 marca
Robotyzacja i cobotyzacja produkcji - gdzie i w jaki sposób automatyzować i robotyzować procesy. 12:00 - 14:00
Szkolenie ma na celu wzbogacenie przedsiębiorcy o podstawową wiedzę potrzebną do dobrego i racjonalnego wdrożenia robotów.
- Czy wszystko da się zrobotyzować?
- Kiedy robot, a kiedy cobot.
- Co składa się na koszt robotyzacji.
- Jak nie wpaść w pułapki i robotyzować z głową.
- Roboty mobilne i kroczące. Dlaczego robotyzując powinniśmy patrzeć kilka lat, a może i dekady do przodu. Czy da się planować w takiej perspektywie?
30 marca
Technologie addytywne – jak wykorzystywać druk 3D w metalu w produkcji przemysłowej. 12:00 - 14:00
Uczestnicy dowiedzą się do czego i w jaki sposób wykorzystać druk 3D w metalu w produkcji. Ekspert PPP przybliży możliwości wytwórcze technologii, narzędzia i metodologię pracy. Przedstawi poszczególne etapy procesu produkcyjnego - od modelu komputerowego do finalnego wyrobu oraz ich wpływ na jakość wytwarzanej części. Na przykładach kilku realizacji pokaże, w jaki sposób technologie addytywne w metalu znajdują zastosowanie w codziennej produkcji. Opowie również gdzie i jak znaleźć potencjalne obszary zastosowania wytwarzania przyrostowego w wytwórczości.
6 kwietnia
Cyberbezpieczeństwo systemów IoT Web. 12:00 - 14:00
Szkolenie przybliży uczestnikom problematykę cyberbezpieczeństwa w systemach IoT i w koncepcji przemysłu 4.0. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat cyber zagrożeń, podatności, rodzajów oraz identyfikacji ataków charakterystycznych dla systemów IoT i przemysłowych oraz ich konsekwencji, środków zaradczych i dobrych praktyk, poznają zasady cyberbezpieczeństwa i narzędzia pozwalające na rozpoznawanie i klasyfikację cyber zagrożeń oraz zagrożonych obszarów systemu.