Przejdź do treści

Zastosowanie: Grupa BMW


Zastosowane technologie

Blockchain

Opis przedsiębiorstwa

Branża: Produkcja pojazdów i części do pojazdów silnikowych
Wielkość: Duże
Lokalizacja wdrożenia: BMW Group, Petuelring 130, 80809 Munich

Grupa BMW jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli klasy premium, a także dostawcą usług finansowych i z zakresu mobilności. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych na całym świecie; firma posiada globalną sieć sprzedaży obejmującą ponad 140 krajów.

Opis sytuacji przed zastosowaniem technologii

Fabryki należące do Grupy BMW posiadają bardzo rozbudowany system zaopatrywania, w którym funkcjonuje wiele podmiotów, dostawcy często zmieniają się, co utrudnia kontrolowanie pochodzenia części oraz tras, które przebyły, żeby znaleźć się w docelowych fabrykach. Do tej pory podwykonawcy firmy sami zarządzali własnymi danymi, a ich rozwiązania nie zawsze były nawzajem spójne.

Co zostało zrealizowane?

Za pomocą technologii blockchain, najważniejszego aspektu projektu PartChain, zapewniono możliwość zidentyfikowania każdej części w łańcuchu dostaw. Projekt PartChain, polegał na wykorzystaniu nie tylko łańcuchów blokowych, ale też chmury Amazon Web Services lub Microsoft Azure do zapewnienia pełnej kontroli nad pochodzeniem i logistyką części.

Jakie efekty przyniosło?

Rozwiązanie umożliwia zabezpieczanie części przed manipulacją i weryfikowanie zbieranych danych. Pilotażowy projekt koncentrował się wyłącznie na śledzeniu części, w przyszłości blockchain będzie ułatwiać gromadzenie informacji o najważniejszych surowcach, również tych pochodzących z kopalń i hut.