Przejdź do treści

Zastosowanie: WERNER KENKEL BOCHNIA sp. z o.o.


Zastosowane technologie

Internet Rzeczy

Opis przedsiębiorstwa

Branża: Produkcja papieru i wyrobów z papieru
Wielkość: Duże
Lokalizacja wdrożenia: Bochnia

Werner Kenkel Bochnia jest producentem tektury falistej oraz opakowań z nadrukiem fleksograficznym. W zakładzie w Bochni k. Krakowa zatrudnionych jest ponad 250 osób, a wytwarzane tu produkty dostarczane są do ponad 600 firm w kraju i za granicą. Werner Kenkel Bochnia jest częścią Grupy Werner Kenkel, która jest obecna na rynku opakowaniowym od 40 lat. Grupa Werner Kenkel poza produkcją tektury i opakowań z nadrukiem fleksograficznym jest także producentem opakowań z nadrukiem offsetowym oraz materiałów POS (Point of Sale: stand, ekspozytory, display). W czterech zakładach zlokalizowanych w Krzycku Wielkim oraz Bochni zatrudnionych jest łącznie 1100 osób.

Opis sytuacji przed zastosowaniem technologii

Przed wdrożeniem w Werner Kenkel Bochnia funkcjonował ustandaryzowany proces onboardingu, którego elementami było oprowadzanie po fabryce z jednoczesną werbalną prezentacją procesu produkcyjnego. Nowi pracownicy byli biernymi słuchaczami podczas tego elementu procesu, przez co cechował się on niską skutecznością przekazywania wiedzy. Potrzeba urozmaicenia onboardingu i dostosowania go do potrzeb młodszych pokoleń wynikała z faktu, że dla wielu pracowników jest to pierwsza praca po ukończeniu edukacji.

Co zostało zrealizowane?

Założeniem projektu było stworzenie aplikacji onboardingowej na iPad, z funkcjonalnościami rozszerzonej rzeczywistości (AR) , będącej przewodnikiem po fabryce dla nowych pracowników. Interaktywnej ścieżce zwiedzania, zbudowanej wokół kluczowych stanowisk fabryki, towarzyszy komentarz lektorski, galeria multimediów oraz funkcjonalności rozszerzonej rzeczywistości. Zadaniem użytkownika aplikacji jest samodzielne poznanie fabryki i odkrycie wszystkich interaktywnych, cyfrowych informacji „ukrytych” w nowym miejscu pracy. Kluczowe cechy aplikacji:

  • Interaktywny plan fabryki z zaznaczonymi punktami do odkrywania podczas zwiedzania.
  • Biblioteka multimediów, opowiadających o firmie i funkcjonowaniu fabryki.
  • Trójwymiarowe atrakcje AR, tłumaczące zasady działania urządzeń i maszyn.
  • Quizy sprawdzające nabytą wiedzę z nagrodami.

Link do prezentacji video działania aplikacji https://youtu.be/Q8aViEwYFUs

Jakie efekty przyniosło?

Aplikacja w wielokanałowy, angażujący sposób przekazuje podstawową wiedzę o procesach produkcyjnych w firmie. Elementy grywalizacji zaprogramowane w aplikacji zwiększają zaangażowanie i pozwalają mierzyć efektywność procesu. Elementy rozszerzonej rzeczywistości pomagają zrozumieć zawiłości procesu, stanowią dodatkową atrakcję dla nowych pracowników oraz są przykładem odzwierciedlającym wartości firmy w codziennych działaniach. Użytkowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości rozwija kompetencje cyfrowe załogi.