Przejdź do treści

Zastosowanie: PROTECH sp. z o.o.


Zastosowane technologie

Automatyzacja i robotyzacja

Opis przedsiębiorstwa

Branża: Produkcja metalowych wyrobów gotowych, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep
Wielkość: duże
Lokalizacja wdrożenia: 32-640 Zator, ul. Romana Rybarskiego 1

Firma posiada doświadczenie w dziedzinie plastycznej obróbki blach i produkcji gotowych rozwiązań, dostarczając komponenty stalowe oraz gotowe produkty/urządzenia po obróbce m.in. ciecia, gięcia, spawania, malowania, montażu do wielu branż m.in. branży grzewczej, OZE, wentylacyjnej, budowlanej oraz motoryzacyjnej. Nowoczesny park maszynowy oraz bardzo duży jak na Polskę/Europę współczynnik robotyzacji to cechy, które wyróżniają są gwarantem najwyższych norm jakości i otwartości na nawet najbardziej skomplikowane oczekiwania rynku. Filozofia działania firmy oparta jest na doświadczeniu, wsparciu oraz zasadzie know-how. Aktualnie powierzchnia zakładu wynosi 31000 m2, przy zatrudnieniu powyżej 550 pracowników.

Opis sytuacji przed zastosowaniem technologii

Podczas produkcji buforów ciepła spawanie odbywało się manualnie. Z uwagi na wymiary do manipulowania detalem w procesie spawania potrzebne były dwie osoby, co wpływało niekorzystnie na koszty produkcji, czas, związany z koniecznością przezbrajania maszyny, a także na precyzję wykonania spawów.

Co zostało zrealizowane?

Wprowadzono spawanie zrobotyzowane z użyciem dwóch robotów spawalniczych, współpracujących ze sobą. Roboty obsługują obecnie naprzemiennie dwa pozycjonery.

Jakie efekty przyniosło?

Wyeliminowano czas przestoju na przezbrojenia poprzez zastosowanie dwóch pozycjonerów, w których spawanie odbywa się naprzemiennie. Uzyskano powtarzalność w jakości spoin. Skrócono czas spawania o ok. 60% (spawanie równoczesne dwoma robotami, manipulacja detalem w sposób automatyczny).

Film obrazujący poziom zaawansowania technologicznego firmy:

https://protech.pl/wp-content/uploads/2022/11/Protech.mp4