Lubelskie – badania i innowacje
Pieniądze na badania i innowacje
Przedmiot wsparcia
Celem konkursu jest wzrost znaczenia badań i innowacji w strukturze społeczno-gospodarczej województwa lubelskiego oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii z wykorzystaniem regionalnego zaplecza badawczo-rozwojowego. Konkurs jest realizowany w ramach działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw, programu Fundusze Europejskie dla Województwa Lubelskiego 2021-2027.
Główne zasady
- O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa i ich konsorcja oraz konsorcja przedsiębiorstw w organizacjami badawczymi.
- Projekty muszą być realizowane na terenie województwa lubelskiego.
- Wsparcie jest udzielane na projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R przez przedsiębiorstwa, w tym:
- opracowanie nowych produktów, usług i procesów lub też
- wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów, usług i procesów (badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe) oraz
- wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej (komponent wdrożeniowy) przez MŚP.
- Każdy projekt obligatoryjnie musi zawierać komponent B+R i komponent wdrożeniowy.
- Rezultatem prowadzonych prac B+R musi być produkt/usługa/technologia/proces wpisujący się w inteligentne specjalizacje województwa lubelskiego.
- Projekty muszą dotyczyć innowacji produktowej/procesowej, co najmniej w skali regionalnej.
- Realizacja projektu musi wynikać z długofalowej strategii rozwoju w zakresie prac B+R, uwzględniającej przeprowadzenie prac B+R objętych projektem oraz ich komercjalizację, którą należy przedłożyć jako obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie.
- Wsparcie dużych przedsiębiorstw możliwe jest pod warunkiem, gdy inwestycja wiąże się ze współpracą z MŚP.
- Komponent wdrożeniowy może być realizowany wyłącznie przez przedsiębiorstwo z sektora MŚP, a w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie przez MŚP będące liderem konsorcjum.
- Preferencją objęte będą projekty zawierające elementy współpracy ponadregionalnej, transgranicznej lub ponadnarodowej, w tym projekty programu „Horyzont Europa”.
Sposób finansowania
- Maksymalna kwota dofinansowania wydatków kwalifikowalnych: 3 000 000 zł.
- Maksymalna intensywność wsparcia w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i typu projektu: do 80%.
Planowane terminy
- rozpoczęcie naboru: 28.04.2023 r.
- zakończenie naboru: 12.06.2023 r.
Budżet konkursu
74 900 800,00 zł