Przejdź do treści

Zastosowanie: Trend Glass Sp. z o.o.


Zastosowane technologie

Automatyzacja i robotyzacja

Opis przedsiębiorstwa

Branża: Produkcja wyrobów szklanych
Wielkość: Duże
Lokalizacja wdrożenia: 26-615 Radom, Marii Fołtyn 11

Głównym obszarem działalności firmy Trend Glass Sp. z o.o. jest produkcja szkła i wyrobów ze szkła. Firma Trend Glass jest Hutą Szkła, która dąży do osiągnięcia najwyższych standardów światowych. Głównym celem działalności firmy jest zapewnienie wysokiej jakości produktów, zgodnych z oczekiwaniami klientów.

Opis sytuacji przed zastosowaniem technologii

Kontrola jakości wyrobów szklanych, wykonywana manualnie jest procesem żmudnym i nieefektywnym. Jednocześnie jest to proces kluczowy dla producentów w tej branży – nawet pozornie niewielka wada, która mogłaby zostać przeoczona w tradycyjnym procesie kontroli jakości, może w znaczący sposób wpłynąć na postrzeganie jakości wyrobu oraz jego trwałość. Prowadzi to do wielu negatywnych konsekwencji i strat. Celem wdrożenia systemu wizyjnego było całkowite zastąpienie manualnego procesu kontroli jakości wyrobów szklanych systemami wizyjnymi oraz umożliwienie automatycznego sortowania na podstawie uzyskiwanych wyników.

Co zostało zrealizowane?

Opracowany system, zawierający m.in. kamery hiperspektralne i specjalizowane oświetlacze, pozwala na identyfikację zniekształceń w wyrobach szklanych, takich jak: odchylenia, przekrzywienia, odkształcenia, pęcherze powietrza, niedoformowania. System umożliwia również współpracę z urządzeniami zewnętrznymi, m.in. robotami pakującymi, sterownikami PLC, falownikami, etykieciarkami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich oświetlaczy zminimalizowano poziom zużycia energii oraz wyeliminowano możliwość nagrzewania się produktów w procesie kontroli jakości. Wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz osiągnięć w zakresie analizy obrazu pozwoliło rozwiązać istotny problem, występujący w branży szklarskiej, ale odbiorcami systemów mogą też być przedsiębiorstwa z innych branż, m.in. branży metalowej, spożywczej, tytoniowej i innych.

Jakie efekty przyniosło?

Proces kontroli jakości został w pełni zautomatyzowany. Za pomocą zaawansowanych kamer system dokonuje oceny powierzchni szkła, pozwalając na kontrolę integralności wszystkich elementów obiektu. Proces jest znacznie szybszy i wydajniejszy niż w przypadku manualnej kontroli jakości. Zastosowanie zaawansowanego systemu wizyjnego pozwoliło nie tylko wyeliminować prawdopodobieństwo skierowania do sprzedaży wadliwego produktu praktycznie do zera, ale też uwolniło pracowników od powtarzalnej, żmudnej pracy. Łatwość obsługi, oszczędność czasu oraz wyeliminowanie wadliwych wyrobów stanowiło istotny element optymalizacji procesów produkcyjnych firmy.