Słownik ofert instytucji otoczenia biznesu wspierających cyfryzację i Przemysł 4.0
Rodzaje organizacji
- Centrum Badań i Rozwoju
- Jednostka prowadząca działalność badawczo-rozwojową, czyli działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.
- Centrum Innowacji
- Ośrodek, który świadczy klientom wyspecjalizowane usługi informacyjne, doradcze i szkoleniowe o charakterze proinnowacyjnym. Adresatem kompleksowych usług proinnowacyjnych najczęściej są już działające przedsiębiorstwa lub technologiczne start-up. Beneficjenci wsparcia nie zgłaszają w stosunku do CI zapotrzebowania na powierzchnie użytkowe, natomiast potrzebują merytorycznego wsparcia dla realizowanej przez siebie działalności innowacyjnej.
- Centrum Transferu Technologii
- Jednostka powoływana przez uczelnie lub instytuty Polskiej Akademii Nauk w celu sprzedaży lub nieodpłatnego przekazywania do gospodarki wyników badań i prac rozwojowych prowadzonych wewnątrz instytucji-matki lub inne podmioty posiadające stałe umowy z uczelniami lub instytutami PAN na obsługę ich w zakresie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy.
- Hub Innowacji Cyfrowych
- Instytucja wspierająca transformację cyfrową przedsiębiorstw w celu zwiększenia ich konkurencyjności rynkowej poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru szeroko pojętych technologii cyfrowych.
- Inkubator technologiczny
- Podmiot zapewniający program inkubacji przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest pomoc nowo powstałej, innowacyjnej firmie w osiągnięciu dojrzałości i zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku.
- Izba gospodarcza
- Instytucja samorządu gospodarczego, zrzeszająca podmioty i osoby prowadzące działalność gospodarczą, tj. zarówno spółki, jak i przedsiębiorców jednoosobowych. Przynależność do nich jest dobrowolna, a izby nie realizują żadnych uprawnień władczych w stosunku do osób w nich zrzeszonych. Celem działania izb jest reprezentacja podmiotów w nich zrzeszonych, w szczególności wobec organów państwowych oraz kształtowanie i rozpowszechnianie zasad etyki działalności gospodarczej.
- Klaster
- Skoncentrowana geograficznie grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą. Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną.
- Organizacja pozarządowa
- Podmiot, który nie jest organem lub jednostką podległą administracji publicznej (rządowej i samorządowej), a jego działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku.
- Park Technologiczny/Naukowy
- Wyodrębniona jednostka ukierunkowana na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie, w szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne.
- Spółka Zarządzająca Specjalną Strefą Ekonomiczną
- SSE wspierają rozwój nowych inwestycji w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Każda z nich funkcjonuje w określonym obszarze Polski, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym. Do głównych zadań spółek zarządzających Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi należy: wydawanie w imieniu ministra do spraw gospodarki decyzji o wsparciu nowych inwestycji w ramach instrumentu „Polska Strefa Inwestycji”, wykonywanie kontroli realizacji warunków zawartych w decyzji o wsparciu, prowadzenie działań promujących działalność gospodarczą i nowe inwestycje, podejmowanie działań przyczyniających się do polepszenia współpracy między przedsiębiorcami, lokalną społecznością oraz partnerami społecznymi, współpraca w zakresie uwzględniania w procesie kształcenia potrzeb rynku pracy, tworzenie narzędzi na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki, rekomendowanie przedsiębiorcom optymalnej lokalizacji nowych inwestycji.
Rozwiązania technologiczne
- automatyzacja
- Proces zastępowania ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn działających na zasadzie samoregulacji i wykonujących określone czynności bez udziału człowieka. Automatyzacja jest kolejnym etapem po mechanizacji, gdzie bezpośrednia praca człowieka jest niezbędna przy wytworzeniu produktu finalnego.
- Big Data
- Zbiór danych o dużej objętości, różnorodności, złożoności i zmienności, w którym dane napływają w sposób strumieniowy w czasie rzeczywistym. Wydobycie z nich nowej wiedzy wymaga zastosowania innowacyjnych metod i technologii.
- bliźniak cyfrowy (ang. Digital Twin)
- Aktualna, cyfrowa kopia obiektu lub systemu stworzona z uwzględnieniem kontekstu i operacyjności. Pozwala na odzwierciedlenie rzeczywistych układów przez ich wizualną reprezentację i fizyczne działanie. Cyfrowy bliźniak odnosi się do cyfrowej repliki fizycznych obiektów, procesów i systemów. Model digital twin to połączenie fizycznego obiektu oraz jego cyfrowego odwzorowania w przestrzeni wirtualnej realizowany dzięki możliwości przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym i stałej aktualizacji stanu obiektów i procesów.
- blockchain
- Dane zawarte na blockchain mogą reprezentować aktywa materialne (środki trwałe, pojazdy, urządzenia itp.) lub niematerialne (własność intelektualna, patenty, prawa autorskie, branding). Każda wartość (zarówno materialna, jak i niematerialna) może zostać stokenizowana i zapisana na blockchain w postaci sekwencji danych o niezmiennym charakterze, jaką jest każdy token.
- chmura obliczeniowa
- Model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę. Polega on na przeniesieniu całego ciężaru świadczenia usług IT tj. danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej na serwer i umożliwienie stałego dostępu poprzez komputery klienckie. Dzięki temu ich bezpieczeństwo nie zależy od tego, co stanie się z komputerem klienckim, a szybkość procesów wynika z mocy obliczeniowej serwera.
- cyberbezpieczeństwo
- Całokształt technik, procesów i praktyk stosowanych w celu ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem. Cyberbezpieczeństwo oznacza również zespół zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni.
- druk 3D
- Jest to technologia addytywna polegająca na nakładaniu kolejnych warstw materiału, w wyniku czego powstaje trójwymiarowy obiekt. Modele są wykonywane na podstawie pliku cyfrowego. Za pomocą specjalnego oprogramowania model jest zamieniany w ciąg komend maszynowych, które umożliwiają drukarce 3D stworzyć pożądany obiekt.
- fotonika
- To interdyscyplinarna dziedzina, która łączy zagadnienia z zakresu optyki, elektroniki i informatyki. Zajmuje się badaniem i wykorzystaniem fali świetlnej (fotonów) do przesyłania i przetwarzania informacji oraz kontrolowania różnych procesów fizycznych.
- Internet Rzeczy
- System, w którym przedmioty, wyposażone w specjalne sensory, komunikują się oraz wymieniają dane z komputerami oraz innymi urządzeniami. Proces ten odbywa się za pomocą różnorodnych rozwiązań sieciowych, w szczególności bezprzewodowych.
- mikro- i nanoelektronika
- Mikroelektronika jest obszarem elektroniki, który odnosi się do budowy i działania miniaturowych systemów elektronicznych, umożliwiających współczesnym urządzeniom wykonywanie skomplikowanych instrukcji i uruchamianie programów. Elementy, takie jak mikrokontrolery, mikroprocesory, układy FPGA oraz inne układy scalone do różnych zastosowań są kluczowym elementem takich urządzeń jak m. in. komputery, urządzenia mobilne, odbiorniki GPS, systemy automatyki przemysłowej, decydującym o ich sprawności i wydajności.
- oprogramowanie
- Całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji.
- robotyzacja
- Zastępowanie pracy ludzkiej pracą robotów. W przemyśle ma najczęściej miejsce na stanowiskach gdzie wykonywane są powtarzalne, rutynowe czynności, również w warunkach niebezpiecznych i uciążliwych dla człowieka, zaś w środowisku usługowym robotami są aplikacje informatyczne, wykorzystywane do automatyzowania procesów biznesowych (tzw. zrobotyzowana automatyzacja procesów, ang. Robotic Process Automation).
- sztuczna inteligencja
- Inteligencja wykazywana przez urządzenia sztuczne (w przeciwieństwie do inteligencji naturalnej). W potocznym rozumieniu jest ona często używana w kontekście „prawdziwej sztucznej inteligencji”. W informatyce i kognitywistce oznacza także tworzenie modeli i programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne. Sztuczna inteligencja jest także przedmiotem rozważań filozofii oraz przedmiotem zainteresowania nauk społecznych.
- technologie kwantowe
- Szereg nowych dziedzin wśród których można obecnie wymienić takie jak: nanotechnologia, informatyka kwantowa, kryptografia kwantowa, spintronika, biologia molekularna, inżynieria genetyczna, chemia molekularna, biotechnologia molekularna. Wraz z rozwojem mechaniki kwantowej, chemii kwantowej, mikrobiologii i innych kierunków możliwe staje się manipulowania pojedynczymi obiektami kwantowymi (atomami), chwytania i chłodzenia atomów przez wiązki światła laserowego, wytwarzanie atomowych kondensatów.
- wirtualna rzeczywistość
- Obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego, jak i zupełnie fikcyjnego.
Rodzaje wsparcia
- badania i rozwój
- Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań
- badania rynkowe
- Proces zbierania, analizowania i interpretowania danych o rynku, w celu lepszego zrozumienia potrzeb i preferencji konsumentów oraz zachowań konkurencji.
- budowa sieci współpracy
- To proces tworzenia i rozwijania systematycznych, wzajemnie korzystnych powiązań między różnymi podmiotami (np. przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje itp.). Może obejmować dzielenie się zasobami, wiedzą, technologią i informacjami.
- demonstratory technologii
- Demonstrator technologii, to prototyp, przybliżony przykład lub w inny sposób niekompletna wersja możliwego produktu lub przyszłego systemu, stworzony jako dowód koncepcji, której głównym celem jest pokazanie możliwych zastosowań, wykonalności, wydajności i metody koncepcji nowej technologię. Odnosi się on do VI Poziomu Gotowości Technologicznej.
- doradztwo biznesowe
- W bardzo ogólnym znaczeniu, jest usługą świadczoną przez jedną osobę/instytucję na rzecz drugiej osoby/instytucji, która zleca wykonanie tej usługi.
- infrastruktura biurowa
- Dostęp do zasobów i przestrzeni biurowej (tj. biurek, sal konferencyjnych, urządzeń biurowych, łącza internetowego i innych narzędzi pracy).
- infrastruktura techniczna
- Dostęp do specjalistycznych zasobów technologicznych i narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, produkcyjnej lub operacyjnej. Może obejmować sprzęt komputerowy, serwery, oprogramowanie, laboratoria, maszyny produkcyjne, urządzenia testowe, systemy komunikacyjne, a także dostęp do zaawansowanych technologii.
- instrumenty finansowe (granty)
- Wparcie finansowe lub pozafinansowe dla osoby bądź organizacji, mające za zadanie realizację określonego celu, projektu badawczego.
- konsultacje technologiczne
- Udzielanie rad i wyjaśnień przez eksperta w zakresie poprawy efektywności operacyjnej, zwiększenia innowacyjności, optymalizacji kosztów czy lepsze wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii.
- laboratorium
- To miejsce, którego zadaniem jest prowadzenie badań i pomiarów na zlecenie innych jednostek organizacyjnych z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i instrumentów przez wykwalifikowaną kadrę.
- pomoc w pozyskaniu finansowania ze źródeł zewnętrznych
- Usługa doradcza dla przedsiębiorstwa polegająca na zidentyfikowaniu, weryfikacji warunków oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do uzyskania zewnętrznego źródła finansowania pochodzącego głównie ze środków publicznych na finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa.
- prowadzenie analiz technicznych
- Wsparcie w badaniu zachowań rynku, przede wszystkim przy wykorzystaniu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych.
- prowadzenie programów akceleracyjnych
- Wsparcie mające na celu przyspieszenie rozwoju polskich startupów poprzez m.in. doprowadzenie do etapu testowania ich rozwiązania w dużych spółkach, a przy tym zwiększenie skali ich działalności.
- prowadzenie programów inkubacji
- Działania polegające na systemowym wspieraniu początkujących przedsiębiorców. Ich działania skupiają się na zapewnieniu odpowiedniego środowiska umożliwiającego bezpieczne prowadzenie działalności. Podstawowy zakres wsparcia inkubatorów obejmuje m.in.: dostęp do powierzchni biurowych, infrastruktury technicznej, usług księgowych czy prawnych.
- prowadzenie programów mentorskich
- Metoda wspierania rozwoju, skierowana na odkrywanie i rozwijanie możliwości ucznia w kontekście zawodowym lub edukacyjnym. Może przybierać postać zarówno nieformalnej relacji, jak i sformalizowanego programu. Mentorami są eksperci z danej dziedziny, branży bądź firmy, odgrywający rolę wewnętrznego doradcy.
- szkolenia
- To planowany i systematyczny proces zmian w zachowaniu pracownika, umożliwiający zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji potrzebnych do właściwej realizacji zadań i zaspokojenia potrzeb personalnych organizacji.