Chmura obliczeniowa to model dostarczania usług komputerowych przez internet, obejmujący przechowywanie danych, moc obliczeniową, oprogramowanie oraz zasoby sieciowe. W chmurze zasoby są dostępne na żądanie, co umożliwia firmom skalowanie infrastruktury i płacenie jedynie za faktyczne wykorzystanie zasobów. W kontekście Przemysłu 4.0, chmura obliczeniowa wspiera transformację cyfrową, oferując elastyczność, skalowalność i wydajność niezbędne do przetwarzania dużych ilości danych i wspierania zaawansowanych analiz, automatyzacji oraz Internetu Rzeczy (IoT).
Model udostępniania usług dzieli się na następujące typy:
- Infrastruktura jako usługa IaaS (ang. Infrastructure as a Service) – podstawowa kategoria usług Cloud Computing. W przypadku IaaS użytkownik wynajmuje infrastrukturę IT (serwery i maszyny wirtualne, pamięć masową, sieci, systemy operacyjne) od dostawcy chmury na zasadzie pay-as-you-go (opłata za rzeczywiste wykorzystanie usługi).
- Platforma jako usługa PaaS (ang. Platform as a Service) – środowisko na żądanie, służące do tworzenia, testowania, dostarczania i zarządzania aplikacjami. PaaS ma na celu ułatwienie programistom szybkiego tworzenia aplikacji internetowych lub mobilnych, bez martwienia się o konfigurację lub zarządzanie podstawową infrastrukturą serwerów, pamięci masowej, sieci i baz danych potrzebnych do rozwoju.
- Obliczenia bez serwerów (ang. Serverless computing) – pokrywająca się z PaaS kategoria skupiająca się na budowaniu funkcjonalności aplikacji bez poświęcania czasu na zarządzanie serwerami i infrastrukturą wymaganą do tego celu. Dostawca chmury zajmuje się konfiguracją, planowaniem pojemności i zarządzaniem serwerami za użytkownika. Architektury bezserwerowe są wysoce skalowalne i sterowane zdarzeniami – wykorzystują zasoby tylko w przypadku wystąpienia określonej funkcji lub wyzwalacza.
- Oprogramowanie jako usługa SaaS (ang. Software as a Service) – metoda dostarczania oprogramowania przez Internet, na żądanie i zazwyczaj na zasadzie subskrypcji. Dostawcy usług w chmurze hostują i zarządzają aplikacją oraz infrastrukturą bazową, a także zajmują się czynnościami konserwacyjnymi, takimi jak aktualizacje oprogramowania i poprawki bezpieczeństwa. Użytkownicy łączą się z aplikacją przez Internet.