Kompetencje przyszłości – jak przygotować specjalistów do rynku pracy który nadejdzie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

O projekcie

Celem nadrzędnym projektu jest wspieranie transformacji cyfrowej w krajach Unii Europejskiej poprzez rozwój kompetencji cyfrowych na poziomie zaawansowanym, dostosowanym do aktualnych i przyszłych potrzeb rynku pracy. W wyniku poczynionej analizy stwierdziliśmy, że kompetencje związane z rynkiem IT a tym samym z transformacją cyfrową są kluczowe dla rynku pracy obecnie, oraz będą miały jeszcze większe znaczenie dla rynku pracy, który dopiero nadejdzie. Dlatego też zdecydowaliśmy się wspierać pracowników przyszłości w ich rozwoju, tak aby dzięki zapewnionym działaniom edukacyjnym, wyszkolić nowe specjalistyczne kadry, które zasilą przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej.

Analiza potrzeb

Projekt odpowiada na następujące potrzeby, zdefiniowane przez nasze konsorcjum:

  • podniesienie kompetencji cyfrowych,
  • podniesienie konkurencyjności europejskich specjalistów w zawodach związanych z IT,
  • zwiększenie dostępności bezpłatnych kompleksowych narzędzi edukacyjnych,
  • wdrażanie rozwiązań dostępnych zdalnie, bez konieczności przemieszczania się (Green Deal),
  • rozwój rynku pracy w kierunku Przemysłu 4.0,
  • potrzeba edukacji w dziedzinie transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki,
  • potrzebę włączenia społecznego (przeszkody ekonomiczne, przeszkody geograficzne, niepełnosprawność i inne trudności zdrowotne, przeszkody społeczne).

Rezultaty

Głównym rezultatem naszego projektu jest stworzenie nowoczesnego, innowacyjnego kursu video dotyczącego kompetencji cyfrowych w dziedzinach takich jak Web Technologies, IT Network Systems Administration, IT Software Solutions for Business. Kurs ma być skierowany do młodych osób z całej Europy, aspirujących do rozwoju swoich umiejętności na bardzo wysokim poziomie. Podczas tworzenia programu kursu zdecydowaliśmy się posiłkować wytycznymi znajdującymi się w dokumentach WorldSkills Occupational Standards, które w naszym mniemaniu w bardzo dobry sposób porządkują wszystkie kompetencje wymagane przez rynek pracy w wybranych dziedzinach i są uznanym przez szerokie grono specjalistów kompedium standardów i wytycznych potrzebnych do rozwoju kompetencji.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Partner finansowy

Dofinansowane przez Unię Europejską

Partner projektu

#Amadora INoVA (logotyp)
Institut INPRO