O książce

Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat autorstwa prof. Katarzyna Śledziewska, prof. Renata Włoch to źródło wiedzy na temat transformacji cyfrowej, związanych z nią korzyści i zagrożeń.

Poznaj główne obszary gospodarki cyfrowej:

  • Rynek 4.0
  • Produkcję 4.0
  • Konsumpcję 4.0
  • Globalizację 4.0
  • Państwo 4.0

Poznaj odpowiedzi na pytania:

  • Jakie mechanizmy rządzą transformacją cyfrową gospodarki i społeczeństwa?
  • Jak interpretować zmiany zachodzące w obszarze produkcji i konsumpcji oraz w funkcjonowaniu rynków i państwa?
  • Czy czeka nas technologiczne bezrobocie związane z automatyzacją?
  • Jakie konsekwencje niesie cyfryzacja globalnego handlu?
  • Dlaczego tak ważne jest podtrzymanie inwestycji w edukację?

Autorki kreślą obraz niewyobrażalnego potencjału rozwojowego, ale też bezprecedensowych wyzwań związanych z czwartą rewolucją technologiczną. Firmy, rządy, organizacje pozarządowe i uczelnie, które nie będą potrafiły wykorzystać szans płynących z transformacji cyfrowej i nie poradzą sobie z jej negatywnymi skutkami, czeka marginalizacja.

Ta diagnoza nabiera szczególnego znaczenia w kontekście rozpędzającego się kryzysu, który będzie wymagał sięgania po niesztampowe rozwiązania oparte na wykorzystaniu potencjału danych i sztucznej inteligencji.

O autorkach

dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW

Dyrektor DELab UW, Wykładowca na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach dotyczących rewolucji cyfrowej w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w organizacji pracy oraz kulturze instytucji. Autorka wielu raportów i ekspertyz z zakresu cyfryzacji. Współautorka książki „The Economics of Digital Transformation: The Disruption of Markets, Production, Consumption, and Work”.

dr hab. Renata Włoch, prof. UW

Koordynatorka projektu „Rozwój socjologii cyfrowej na UW” w ramach IDUB. Absolwentka stosunków międzynarodowych i socjologii. Ponadto, jest autorką wielu ekspertyz i raportów dla biznesu i instytucji publicznych, a także przeprowadza ewaluacje instytucjonalne, między innymi dla brukselskiego think tanku Breughel oraz systemu think tanków w Albanii. W ramach pracy w DELab zajmuje się analizą społecznych przemian wynikających z cyfrowej transformacji, szczególnie skupiając się na zmianach na rynku pracy i w systemie edukacji. W centrum jej zainteresowań naukowych znajduje się globalizacja, a obecnie koncentruje się na badaniu cyfrowego wymiaru globalnych procesów politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Jest również współautorką książki „The Economics of Digital Transformation: The Disruption of Markets, Production, Consumption, and Work”.

Wydawnictwo