Przejdź do treści

Zakłócenia łańcuchów dostaw w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę tematem kolejnego spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”


Zbrojna agresja Rosji przeciw Ukrainie zmieniła w istotny sposób perspektywy polskiej i światowej gospodarki. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, blisko połowa polskich firm przyznaje, że przerwane łańcuchy dostaw miały negatywny wpływ na prowadzoną przez nie działalność gospodarczą. Związane jest to przede wszystkim z ograniczeniami sprzedaży oraz koniecznością poszukiwania nowych dostawców i zamienników. O tym rozmawiać będą uczestnicy kolejnego spotkania w ramach cyklu konferencji #IdeaRozwojuBiznesu.

Trzecie spotkanie w ramach cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”, organizowanego wspólnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii, będzie poświęcone tematowi: „Zakłócenia łańcuchów dostaw w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę. Aktualne wyzwania i zagrożenia dla firm”. Wideokonferencja odbędzie się we wtorek 15 listopada, o godzinie 10:00. Celem inicjatywy #IdeaRozwojuBiznesu jest przybliżenie uczestnikom najbardziej aktualnych tematów związanych z prowadzeniem biznesu, w tym nowych rozwiązań i regulacji prawnych.

Zerwane łańcuchy dostaw – wpływ na firmy

Wielu przedsiębiorców z sektora MŚP wycofało się z rynku rosyjskiego, tracąc klientów, a jednocześnie zostało zmuszonych do modyfikacji kierunków i sposobów dostaw. Zakłócenia w łańcuchach dostaw mają największy wpływ na przedstawicieli sektora transportowego, przemysłowego i handlowego. Jak wynika z badania BIG InfoMonitor przerwanie globalnych łańcuchów, w wyniku wojny w Ukrainie, jest obecnie problemem dla blisko 47% przedsiębiorców. W tej grupie 34% respondentów wskazuje na ograniczenie sprzedaży, po 32% na konieczność szukania zamienników oraz nowych dostawców, a 31% informuje o spadku zysku, natomiast utratę kontrahentów/klientów sygnalizuje 24%.

Przedsiębiorcy za najbardziej dotkliwy skutek zerwanych łańcuchów dostaw wskazują konieczność poszukiwania nowych dostawców. Przy wyborze dostawcy, zazwyczaj firmy kierowały się dostępnością materiałów, a nie lokalizacją, podpisując umowy z jednym kontrahentem, z jednego regionu świata. Problem stwarzają również deficyty surowców. Prowadzący działalność gospodarczą – w obszarze m.in. przemysłu – zmuszeni są do szukania zamienników.

Zakłócenia w dostawach materiałów odczuwa też branża handlowa. Ograniczenia w dostępności energii i produktów spożywczych coraz mocniej oddziałują na ten sektor, a dalej na końcowych klientów, którzy będą zmuszeni zapłacić więcej za mniej.

Jak wskazuje badanie zrealizowane w ramach projektu „Skaner MŚP” przez Instytut Keralla Research, na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – niemal 1/3 firm zakłada pogorszenie kondycji finansowej, w największym stopniu firmy transportowe i usługowe. W dłuższej perspektywie możemy spodziewać się jeszcze większych wzrostów kosztów produkcji, co bezpośrednio przełoży się na ceny towarów i usług

O szczegółach dotyczących zerwanych łańcuchów dostaw i skutkach z tym związanych – uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się online już 15 listopada. Udział w konferencji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

#IdeaRozwojuBiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl 10 wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. W tym roku uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie narzędzia sprzyjają rozwojowi transformacji, cyfryzacji, innowacji oraz zielonej gospodarki w firmie. Cykl rozpoczyna się 8 listopada i kontynuowany będzie przez kolejne 5 tygodni, w każdy wtorek i czwartek.

Wszystkie wideokonferencje będzie można obejrzeć pod linkiem: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronami medialnymi cyklu są: Strefa Biznesu oraz serwis i.pl.

Szczegółowe informacje o cyklu wideokonferencji wraz z kolejnymi tematami spotkań „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” można znaleźć na stronie PARP.

Informacja prasowa PARP


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na