Przejdź do treści

Za 2 lata 90% mieszkańców Polski będzie w zasięgu 5G


  • Do 2025 roku łączność nowej generacji będzie dostępna niemal na całym terytorium kraju.
  • Korzyści z wdrożenia sieci 5G w Polsce w 2030 roku są szacowane na 4,2 miliarda złotych.
  • Wnioski pochodzą z raportu pt. „Analysis of the costs and benefits of 5G geographical roll-out in Europe” przygotowanego przez Analysys Mason we współpracy z Ericssonem i Qualcomm Technologies.

Pod koniec 2023 roku w Polsce dostęp do łączności nowej generacji uzyska 90% osób, a sieć obejmie zasięgiem 58% powierzchni kraju, w tym: 62%, obszarów rolniczych, 72% dróg i 80% linii kolejowych. Autorzy publikacji szacują, że dwa lata później z 5G nad Wisłą będzie mógł korzystać każdy, a pokrycie terytorium wyniesie 98% (100% obszarów rolniczych, 99% dróg i 99% linii kolejowych) i tak będzie co najmniej do 2030 roku. Liderem w Unii Europejskiej jest Belgia, gdzie zgodnie z wynikami raportu z 5G skorzystają wszyscy mieszkańcy już za 2 lata. Na kolejnych miejscach plasują się Włochy i Szwajcaria (po 99% mieszkańców w 2023 roku). Na drugim końcu zestawienia Analysys Mason są: Irlandia (70% za 2 lata), Malta, Cypr i Portugalia (po 78%). Jednak warto odnotować, że w 2025 Malta zostanie pierwszym krajem w Europie, gdzie sieć 5G o częstotliwości 700 MHz będzie dostępna w każdym miejscu.

Korzyści z wdrożenia

Częstotliwość 3,5 GHz, potrzebna m.in. do cyfryzacji przemysłu, w 2025 roku obejmie prawie jedną trzecią mieszkańców i 3% terytorium Polski. Do końca 2030 r. koszty budowy nowej technologii wyniosą 2 miliardy euro, a korzyści przekroczą 4,2 miliarda euro. Najwięcej, bo 1,1 miliarda przyniosą przedsiębiorstwa wykorzystujące stacjonarny dostęp bezprzewodowy (ang. Fixed Wireless Access), kopalnie (837 milionów euro), oraz inteligentne fabryki – 783 milionów euro. 10 lat później wydatki wzrosną do 2,8 miliarda euro, a zyski – do 16,7. Najwięcej pieniędzy dzięki stosowaniu 5G wypracują przedsiębiorstwa przemysłu wydobywczego – 3,4 miliarda euro oraz smart factories (3,2 mld euro). Eksperci Analysys Mason przekonują, że wszystkie kraje UE oraz Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania, dzięki 5G mogą zyskać łącznie ćwierć biliona euro.

5G w Polsce dziś

Zgodnie z deklaracjami sieci T-Mobile, z 5G może korzystać w Polsce ponad 6,3 miliona klientów firmy. Podobną liczbę deklaruje Orange Polska. Polkomtel, operator Plusa, informuje o 7 milionach osób w zasięgu sieci 5G, a Play – o 5. W naszym kraju działają też sieci kampusowe – w krakowskim showroomie fabryki przyszłości Hubu Innowacji Cyfrowych hub4industry i na Politechnice Łódzkiej, a pilotażowe wdrożenie technologii prowadzi fabryka Miele w Ksawerowie koło Łodzi. Za projekt realizowany u producenta AGD odpowiada Orange, telekom uruchamia taką sieć także w dwóch budynkach Łódzkiej SSE.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na