Przejdź do treści

Z hackathonu do Huty Miedzi Głogów


  • KGHM planuje wdrożenie rozwiązania zaproponowanego przez studentów AGH podczas hackathonu „CuValley Hack”.
  • Projekt pomoże zwiększyć efektywność energetyczną pieca zawiesinowego.
  • Dodatkowo, osoby pilnujące parametrów pieca będą mogły zaangażować się w inne zadania.

Zespół analityków i programistów Data Drivers zajął pierwsze miejsce w hakcathonie przygotowanym przez KGHM. Członkowie grupy – Mateusz Jakubczak, Karol Oleszek i Krzysztof Olipra z Akademii Górniczo-Hutniczej przygotowali 3-częściowy projekt złożony ze skryptów przetwarzających dane źródłowe, modelu łącznych strat ciepła i stabilizatora pracy pieca zawiesinowego zajmującego się przetopem koncentratu, gdzie temperatury sięgają 1500 stopni Celsjusza, oraz symulacji i wizualizacji działania urządzenia. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem propozycji z maratonu programowania w Hucie Miedzi w Głogowie.

(Film o budowie pieca zawiesinowego, otwartego w 2017 roku. Inwestycja KGHM-u kosztowała 2,5 miliarda złotych.)

Zalety rozwiązania

KGHM prognozuje, że wykorzystanie algorytmu umożliwi ustabilizowanie strat ciepła w piecu zawiesinowym i wyregulowanie ilości przetapianego koncentratu. Poza wzrostem wydajności, korzyścią będzie automatyzacja procesu w oparciu o gromadzone dane. Samodzielne dobieranie parametrów zmiennych przez system, zmniejszy obciążenie pracą osób, które zajmują się nadzorem pieca. Kontrola działania jest o tyle istotna, że ewentualna awaria wiąże się nie tylko z kosztami naprawy, ale również przestoju – w przypadku pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów, wyłączenie na dobę wiąże się z niewyprodukowaniem kilkuset ton surowca. Nad jakością i bezpieczeństwem wdrożenia będzie czuwało KGHM Centrum Analityki, czyli ośrodek przetwarzający dane z zakładów koncernu i zajmujący się pracami badawczo-rozwojowymi.

Programowanie w Dolinie Miedziowej

Maraton programowania o nazwie „CuValley Hack” zorganizowała spółka KGHM Polska Miedź. Podczas 40-godzinnego wydarzenia 69 drużyn, w skład których weszło 289 uczestników, przygotowało łącznie 53 projekty. Do finału awansowało 14 propozycji, spośród których zwyciężyło 7. Dodatkowo, jury przyznało jedno wyróżnienie. Pula nagród w konkursie wyniosła 100 tysięcy złotych. Zawodnicy pracowali nad rozwiązaniami z trzech kategorii: analizy danych maszyn załadowczo-odstawczych używanych w eksploatacji złóż, stabilizacji pracy pieca zawiesinowego i przewidywania wystąpienia wstrząsów, które mogą pojawić się w wyniku działań prowadzonych w kopalniach.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na