Przejdź do treści

W 2024 roku w przemyśle będzie 15 mln urządzeń korzystających z AI


  • W najbliższych latach sprzętu pracującego w oparciu o sztuczną inteligencję ma przybywać rocznie o 65%.
  • Największym zainteresowaniem będą cieszyły się systemy konserwacji zapobiegawczej i monitorowania.
  • Edge computing notuje wyraźną przewagę nad chmurą – wynika z badania ABI Research.

Aktualne dane pokazują, że sprzęt wykorzystujący AI znajduje się już w 64 proc. firm produkcyjnych na świecie. Jednak 36 proc. obawia się integracji systemów ze sztuczną inteligencją. Żeby sprawdzić przyszłość adaptowania takich rozwiązań w przemyśle, firma ABI Research przeprowadziła badanie, które mówi, że średni wskaźnik rocznego wzrostu liczby maszyn z AI wyniesie w latach 2019-2024 64,8 proc. Za 5 lat przedsiębiorstwa na świecie będą korzystały z 15,4 mln podobnych urządzeń.

Choć sama liczba sprzętu korzystającego ze sztucznej inteligencji ma wzrosnąć, to cele jego wykorzystania nie zmienią się. Pierwszym pozostanie konserwacja zapobiegawcza. Dzięki AI można szybciej wykryć usterki, które mogłyby prowadzić do całkowitej awarii maszyn. Drugim jest ciągłe monitorowanie stanu urządzeń. Sztuczna inteligencja w takich zastosowaniach już sprawdziła się i firmy chętnie w nią inwestują. Komputery monitorujące stan maszyn w 2024 roku będą stanowiły niemal ⅔ z 15,4 mln urządzeń. Największy wzrost – z 300 tys. do 3,7 mln – mamy odnotować w przypadku komputerów, których celem jest inspekcja usterek. Coraz częściej korzystają z nich twórcy elektroniki i półprzewodników, np. Samsung i Foxconn, żeby sprawdzić jakość produktu końcowego.

Autorzy badania zauważają, że firmy chętniej decydują się na edge computing zamiast chmury obliczeniowej. Jednak często nie chodzi tylko o szybkość dostarczania informacji i ograniczanie obciążenia łącza – przedsiębiorcy, z myślą o bezpieczeństwie danych, nie zawsze chcą przetwarzać je na zewnętrznych serwerach. Dlatego wybierają własne maszyny, które są na terenie zakładów.

Wspomniany trend dość szybko dostrzegły firmy wytwarzające układy AI i serwery. W ich ofercie pojawiły się urządzenia przeznaczone dla przemysłu. Jednak Lian Jye Su z ABI Research zauważa, że samodzielność w zakresie posiadania sprzętu nie ma szans przełożyć się na niezależność, jeśli chodzi o tworzenie nowych zastosowań sztucznej inteligencji. Wobec tego, o ile nie jest się technologicznym gigantem, trzeba wchodzić w partnerstwa i współpracować z innymi firmami.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na