Przejdź do treści

Uchwała rządu o elektrowniach jądrowych opublikowana w Monitorze Polskim


Dokument mówi o dwóch wielkoskalowych elektrowniach jądrowych, jakie mają zostać zbudowane w naszym kraju. Autorzy uchwały podkreślają, że to inwestycje ważne ze względu na bezpieczeństwo państwa. Od niedawna wiadomo, że pierwszy obiekt wykona spółka ze Stanów Zjednoczonych.

Publikacja uchwały w Monitorze Polskim oznacza, że deklaracja staje się obowiązującym dokumentem. Rada Ministrów przyjęła go na początku listopada. Rząd zaznacza, że istotny interes bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, wymaga niezwłocznej budowy w Rzeczypospolitej Polskiej wielkoskalowych elektrowni jądrowych. Uchwała skupia się na dwóch inwestycjach, ale jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli gabinetu Mateusza Morawieckiego, plany polskiej administracji obejmują także trzecią elektrownię. Pierwszą ma zbudować firma Westinghouse. Drugą – koreańskie KHNP we współpracy z ZE PAK i PGE.

3750 MWe

W dokumencie, który trafił do Monitora Polskiego możemy przeczytać, że: Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa, Rada Ministrów uznaje za niezbędną budowę elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Budowa i finansowanie

Uchwała precyzuje, że minister właściwy ds. finansów publicznych powinien zaangażować się w zapewnienie finansowania dla jądrowego projektu. Przedsięwzięcie ma doprowadzić do obniżenia cen prądu. Równolegle dokument zobowiązuje ministra właściwego ds. energii do udziału w procesie budowy elektrowni. W tym zakresie uchwała wspomina też o Polskich Elektrowniach Jądrowych. Pierwszy blok w premierowej elektrowni na terenie Polski ma być gotowy w 2033 roku. Kolejne elementy powinny powstawać przez dalsze 10 lat.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na