Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja w edukacji


  • Eksperci omawiali, w jaki sposób AI zrewolucjonizuje przyszłość szkolnictwa, pracy i codziennego funkcjonowania.
  • W trakcie spotkania „Sztuczna inteligencja w projektach eTwinning” przybliżono zalety wykorzystania algorytmów w trakcie zajęć edukacyjnych.
  • Prelekcje i warsztaty dla nauczycieli przygotowały: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Krajowe Biuro eTwinning.

Skala wyzwań, które stoją przed naszym państwem w kontekście transformacji cyfrowej, jest przeogromna. Za sprawą tego, że wszyscy musieliśmy funkcjonować zdalnie, przestaliśmy spoglądać już na cyfryzację z perspektywy zwiększenia efektywności zakładów przemysłowych czy firm, ale spoglądamy na nią przez pryzmat zapewnienia bezpieczeństwa – podkreślał Dawid Solak, p.o. prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości, podczas otwarcia konferencji pt. „Sztuczna inteligencja w projektach eTwinning”.

Jesteśmy w kluczowym momencie – akcentował Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, omawiając zmiany, jakie czekają w najbliższym zarówno szkolnictwo, jak i ludzkość w kontekście współpracy i komunikacji w interdyscyplinarnych zespołach. – Już niedługo będziemy musieli umieć porozumiewać się z maszynami – dodał. W ramach spotkania uczestnicy mogli uczestniczyć w dwóch prelekcjach ogólnych oraz w 12 warsztatach.

Co zmieni AI?

Aleksandra Przegalińska-Skierkowska podczas wystąpienia tłumaczyła, czym jest sztuczna inteligencja, jakie są zasady jej funkcjonowania, a także wyjaśniała wpływ algorytmów na edukację, pracę i codzienne życie. Edukatorzy, nauczyciele to zawody szalenie istotne, są podstawą wszystkich innych działań – zaznaczała profesor związana z Akademią Leona Koźmińskiego. Wyjaśniała również, jak dane stają się paliwem do napędzania modeli opartych o sztuczną inteligencję. Uczestnicy wydarzenia poznali także sposoby, w jaki sposób w przyszłości algorytmy w fizycznych systemach będą decydowały o konkurencyjności na rynku pracy.

Myślmy o sztucznej inteligencji, jako o technologii mogącej zmienić na lepsze różne dziedziny wiedzy, jak medycyna czy rolnictwo. Na styku nowych technologii i tradycyjnych zawodów rodzą się nowe specjalizacje, np. rolnik 3.0 – dodała w trakcie wystąpienia. Ekspertka poruszyła również kwestię wykorzystania AI do tworzenia tzw. deepfake’ów, czyli fałszywych wideo: niestety, generatory obrazu stały się niechlubną twarzą sztucznej inteligencji.

Zalety stosowania nowych technologii w edukacji

O zaletach wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w projektach eTwinning opowiadały Jolanta Gradowska z Krajowego Biura eTwinning oraz Edyta Borowicz-Czuchryta – ambasadorka programu. Przedsięwzięcie, ukierunkowana na podnoszenie umiejętności uczniów, składa się z trzech filarów – współpracy szkół, rozwoju zawodowego oraz portalu społecznościowego dla nauczycieli. W ramach inicjatywy pracownicy oświaty mogą skorzystać z szeregu narzędzi możliwych do zastosowania w trakcie nauki szkolnej.

Konferencja pt. „Sztuczna inteligencja w projektach eTwinning” była skierowana głównie do edukatorów i nauczycieli pracujących z uczniami w wieku 10-20 lat. Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z funkcjonowaniem programu eTwinning oraz pomysłami na wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Krajowe Biuro eTwinning.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na