Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja do oceny jakości produktu


  • Google uruchomiło narzędzie sprawdzające produkty pod kątem anomalii.
  • Aplikację da się uruchomić zarówno w chmurze obliczeniowej, jak i na brzegu sieci.
  • Algorytmy weryfikują np. poprawność etykiety, brak przebarwień na lakierze czy właściwy montaż podzespołów.

Aplikacja służy do inspekcji wizualnej produktów i wykrywania ich wad za sprawą zapamiętywania konkretnego modelu wyrobu i części, na które musi zwracać uwagę podczas kontroli. W jednym czasie może weryfikować wiele elementów i oceniać, czy nie powstały na nich defekty. Narzędzie da się uruchomić w ciągu kilku tygodni zarówno w chmurze, jak i na brzegu sieci zakładowej. Autorzy rozwiązania przygotowali dodatkowo interaktywny interfejs, ułatwiający obsługę programu osobom bez doświadczenia w pracy z podobnymi aplikacjami.

Różne zastosowania

Visual Inspection AI można zastosować np. w branży motoryzacyjnej, gdzie skontroluje lakierowaną powierzchnię, poprawność spawów czy wykryje zarysowania, wgniecenia, pęknięcia i przebarwienia. Pozwoli również znaleźć deformacje oraz inne anomalie silnika. Innym przykładem użycia jest monitorowanie produkcji półprzewodników pod kątem uszkodzeń, odpowiedniego montażu czy prawidłowego opakowania. Ze sztucznej inteligencji do kontroli jakości mogą korzystać również wytwórcy etykiet, tkanin, a także płytek obwodów drukowanych, co omawiał Dieter Wegener z ZVEI podczas webinarium Platformy Przemysłu Przyszłości. Ekspert podał przykład fabryki Electronics Works Amberg Siemensa, gdzie SI zwiększyła wydajność linii produkcyjnych.

Kontrola sztucznej inteligencji

Algorytmy SI kontrolują jakość w programie Wet Line Detector for Paper Mills opracowanym przez firmy byteLAKE i Intel, gdzie wspierają zarządzanie tzw. linią mokrą, czyli zjawiskiem powstającym podczas fazy odwadniania papieru. Z kolei Skydio wyposażyło w AI drona X2E, który może posłużyć do inspekcji wnętrz budynków, terenów zakładów przemysłowych czy elektrowni. Sztuczna inteligencja wykorzystywana przez urządzenie pomaga tworzyć trójwymiarowe modele na podstawie obrazów z kamer. Natomiast Microsoft wprowadził rozwiązanie weryfikujące noszenie masek ochronnych i utrzymywanie odpowiednich odległości pomiędzy pracownikami.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na