Przejdź do treści

Strategia krajów Azji Wschodniej w zakresie rozwoju technologicznego


Kraje Azji Wschodniej dążą do tego, aby stać się liderem w obszarze wielu zaawansowanych technologii cyfrowych, stawiając na rozwój sztucznej inteligencji, technologii kwantowych, blockchain i technologii 5G. Największe ośrodki badawcze tego regionu pracują nad odkrywaniem nowych możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w obszarze finansów, opieki zdrowotnej, produkcji i handlu detalicznego. Z kolei dynamiczny rozwój Chin, jako kluczowego dostawcy technologii 5G i 6G na świecie, może w przyszłości decydować o znacznym postępie gospodarczym tego kraju, umożliwiając szybki transfer danych, potrzebny do budowy inteligentnych miast, usprawnienia produkcji przemysłowej oraz upowszechnienia pojazdów autonomicznych.

Kraje Azji Wschodniej stawiają przede wszystkim na aspekt ekonomiczny i dochodowość opracowywanych rozwiązań. Szczególne znaczenie dla krajów takich jak Chiny, Tajwan czy Korea Południowa ma poszukiwanie możliwości rozwoju innowacji w zakresie elektroniki i inżynierii kwantowej. Potencjał badawczy Chin w dziedzinie czujników fotonicznych, komunikacji kwantowej oraz produkcji baterii elektrycznych oznacza, iż rozwój tego państwa jest strategicznie ukierunkowany na produkty, podzespoły i technologie o krytycznym znaczeniu dla gospodarki światowej i obronności. Wysiłki największych wschodnioazjatyckich ośrodków badawczych skupiają się na opracowaniu rozwiązań, które mogą znaleźć szerokie zastosowanie również w codziennym życiu człowieka – a tym samym, mają szansę przynieść duże przychody w skali globalnej.

Azjatycki pragmatyzm przejawia się także w stosunku do rozwoju zielonych technologii. Wiele ośrodków prowadzi prace badawcze nad ich rozwojem, jednak z racji konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych oraz długich okresów zwrotu z inwestycji, lokalnie cieszą się one znacznie mniejszą popularnością niż w Europie i Ameryce Północnej. Kraje Azji Wschodniej są jednak obecnie istotnymi, światowymi dostawcami technologii w zakresie energii odnawialnej, energooszczędnych rozwiązań oraz ekologicznego transportu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na