Przejdź do treści

Kompetencje przyszłości, ekosystem innowacji, zielony przemysł – nowy nabór ekspertów


  • Rozbudowujemy zespół ekspertów Platformy Przemysłu Przyszłości o specjalistów z kolejnych dziedzin.
  • Łącznie z najnowszymi obszarami – czyli ekosystemem innowacji, kompetencjami przyszłości i zielonym przemysłem – będziemy wspierali firmy już w 13 dziedzinach przemysłu 4.0.
  • Eksperci, którzy przejdą rekrutację, zajmą się m.in. opracowywaniem analiz i doradztwem.
  • Opisujemy szczegóły naboru i zadań dla naszych przyszłych współpracowników.

Rekrutację ekspertów rozszerzamy o 3 nowe dziedziny. Specjaliści z zakresu ekosystemu innowacji powinni mieć wiedzę i doświadczenie w takich obszarach, jak współpraca ze startupami, instytutami badawczymi, uczelniami czy samorządem gospodarczym. W zielonym przemyśle chodzi o znajomość działań na rzecz zrównoważonej gospodarki (np. inwestycji w technologie przyjazne środowisku), niskoemisyjnego transportu, a także efektywności gospodarczej. Z kolei kompetencje przyszłości dotyczą kształcenia i rozwijania umiejętności miękkich i technicznych, w związku z czym specjaliści muszą znać się na tworzeniu kompleksowych rozwiązań w obrębie edukacji oraz podnoszenia kompetencji pracowników.

Nowoczesny przemysł to nie tylko rozwiązania o charakterze technologicznym – przekonuje Członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, Dawid Solak. – Chcemy, żeby fabryki były wyposażone w roboty czy wirtualną rzeczywistość, ale nie możemy zapominać o pożądanych kompetencjach ludzi, które bardzo często wcale nie są techniczne. Światowi czempioni dużą wagę przykładają do budowy całych ekosystemów sprzyjających rozwojowi innowacji w firmach. Z kolei transformacja polskiej gospodarki w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu może być dla naszego kraju szansą, dlatego związane z tym zagadnienia wprowadzamy w Platformie Przemysłu Przyszłości do agendy strategicznych tematów.

Do zgłoszeń zachęcamy także ekspertów w dziedzinie nowych modeli biznesowych, którzy dołączą do doktora Piotra Kaczmarka-Kurczaka, doktor Julii Siderskiej i Rafała Trzaski, obecnie szkolących już menadżerów w naszym imieniu w tej dziedzinie.

Kryteria

Podczas rekrutacji, poza wiedzą i doświadczeniem, uwzględnimy wykształcenie, aktywność zawodową i umiejętności w zakresie wystąpień publicznych. Wśród innych kryterów są m.in. udział w projektach dotyczących rozwoju kompetencji związanych z przemysłem 4.0, targach lub seminariach z obszaru danej specjalizacji. Eksperci współpracujący z Platformą Przemysłu Przyszłości przygotowują analizy i opracowania. Biorą udział w webinariach, konferencjach, prezentacjach, a także prowadzą szkolenia (np. w formie Pokazów technologii przemysłu 4.0) oraz wykłady.

Zgłoszenia

Specjaliści, którzy chcą rozpocząć z nami współpracę, powinni wypełnić formularz dostępny na podstronie Eksperci i wysłać go na adres eksperci@fppp.gov.pl. Wspomniana podstrona zawiera też szczegółowe informacje o kryteriach naboru i zadaniach powierzanych zespołowi specjalistów. Skontaktujemy się z osobami spełniającymi wskazane warunki, i zaprosimy je na rozmowy kwalifikacyjne, umawiane najwcześniej po tygodniu od wysłania zgłoszenia. Spotkania będą miały formę 15-minutowych prezentacji online.

Rozwój grupy eksperckiej

Zespółu ekspertów Platformy Przemysłu Przyszłości zaczęliśmy budować w maju 2020 roku, wtedy też ruszył pierwszy nabór. Obecnie szkolimy firmy, przedsiębiorców i menadżerów z udziałem blisko 30 specjalistów. Eksperci PPP zajmują się jednym lub kilkoma obszarami przemysłu 4.0. To np. automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych, oprogramowanie zmniejszające koszty prototypowania, analityka danych, obliczenia prowadzone w chmurze lub na brzegu sieci. Współpracują z nami także osoby znające się na przemysłowym internecie rzeczy, sztucznej inteligencji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości i sieci 5G. W zespole ekspertów PPP (oprócz wymienionych wyżej) są jeszcze m.in.: Marek Ostafil, (cyberbezpieczeństwo i IIoT), Krzysztof Walas (sztuczna inteligencja), Piotr Świderski (programowanie robotów) czy Przemysław Kosek (VR i AR). Członkowie zespołu za wykonywane zadania otrzymują honoraria. Kolejnych kandydatów do merytorycznej i praktycznej współpracy zachęcamy do przesyłania swoich zgłoszeń. Z kolei, aby skorzystać ze wsparcia specjalistów PPP, warto śledzić nasz portal pod kątem webinariów, konferencji i publikacji lub skontaktować się z nami mailowo albo telefonicznie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na