Przejdź do treści

Rekordowe PMI branży wytwórczej


  • 59,4 wyniósł wskaźnik aktywności zakupowej sektora.
  • Eksperci IHS Markit uzasadniają wynik m.in. szybkim wzrostem zamówień i zatrudnienia.
  • Piszemy również o wynikach strefy euro.

Analitycy wyliczyli, że wskaźnik aktywności zakupowej polskiego sektora wytwórczego w czerwcu wzrosło o 2,2 punktu w porównaniu z majem i wyniósł 59,4. To nowy rekord, a przy okazji sygnał polepszenia warunków ekonomicznych w branży – podkreślają specjaliści. Dzięki zeszłomiesięcznemu wynikowi trend Purchasing Managers’ Index w drugim kwartale roku równy 56,8 jest najwyższy w historii – tuż po nim plasują się czwarty kwartał 2010 i drugi 2004 roku.

Składowe PMI

Na czerwcowy odczyt pozytywnie wpłynęły wszystkie subindeksy, tj. zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów. Tempo przyrostu nowych zleceń krajowych i zagranicznych, było najszybsze od ponad siedmiu lat – zaznacza ekonomista IHS Markit, Trevor Balchin. Jak dodaje, branża przemysłowa korzysta z nasilenia popytu wynikającego z tzw. odmrażania kolejnych sektorów gospodarki. Przedsiębiorcy próbują zwiększyć wydajność poprzez angażowanie nowych pracowników, a z obaw przed długimi dostawami środków produkcji, znacząco zwiększyli zapasy.

Dane dla strefy euro

W państwach, których walutą jest euro, indeks wyniósł 63,4, czyli w zestawieniu z majem wzrósł o 0,3 punktu. Największy wzrost dotyczy producentów dóbr inwestycyjnych i pośrednich, tj. przedmiotów niezbędnych w procesach wytwarzania. Nieco w tyle pozostali przedsiębiorcy zajmujący się dobrami konsumenckimi – uzupełniają analitycy. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, w czołówce są Holandia, Austria i Niemcy. Słabsze wyniki odnotowały Hiszpania i Grecja, choć dla obu krajów czerwcowe odczyty były najlepszymi od ponad 2 dekad.

Produkcja według GUS-u

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, obejmujące produkcję sprzedaną przemysłu, dotyczą maja – wynik był wyższy o 29,7% rok do roku i o 0,8% w porównaniu z kwietniem. Eksperci GUS-u zaobserwowali wzrost we wszystkich monitorowanych grupach, największy wśród producentów dóbr inwestycyjnych, a najmniejszy w branżach związanych z energią.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na